Schody metalowe czy drewniane?

Alternatywą dla klasycznych schodów z betonu są schody metalowe i drewniane, które mają zdecydowanie lżejszą konstrukcję, a przez to dobrze sprawdzają się zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach, niezależnie od tego, czy są to wnętrza wypełnione elementami dekoracyjnymi, czy też wpisujące się w ideę minimalizmu. Osoby, które rezygnują z wykonania schodów żelbetonowych, zadają sobie pytanie, które rozwiązanie wybrać – schody metalowe czy drewniane?

Schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne

Schody w całości wykonane z metalu spotykamy przede wszystkim na zewnątrz budynków, a także w niektórych obiektach użyteczności publicznej. Jeśli zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, nie ulegając korozji i odkształceniom, mogą przetrwać w niezmienionych stanie długie lata.

Metal jest materiałem dość plastycznym, a to oznacza, że metalowe konstrukcje rzeczywiście mogą zachwycić swoim wyglądem. Nie chodzi jedynie o wygięte elementy balustrad, ale również te, które zostały przygotowane na nowoczesnych wypalarkach. Wzory wypalone w metalu prezentują się niezwykle efektowanie i mogą stanowić dodatkową ozdobę budynku.

Schody w całości wykonane z metalu mają niestety dwie duże wady, co właściwie wyklucza je ze stosowania w budynkach mieszkalnych. Pierwszą jest ich hałaśliwość – jeśli spróbujemy wbiec na górę po metalowych stopniach, usłyszymy charakterystyczne dudnienie. Drugą poważną wadą jest to, że metalowe stopnie są zimne i nie sposób chodzić po nich bosą stopą. Tymczasem w domu powinno być ciepło i przytulnie. Taki efekt zapewnią schody drewniane.

Schody metalowe czy drewniane?

W przeciwieństwie do schodów metalowych, schody z drewna są ciche i ciepłe. Oczywiście pod warunkiem, że zostały odpowiednio zmontowane. Może się bowiem okazać, że w czasie korzystania ze schodów słychać skrzypienie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy poszczególne elementy nie zostały odpowiednio skręcone/sklejone, albo schody wykonano z wilgotnego drewna, które z czasem wysycha i zmienia objętość.

Jeśli chodzi o wady rozwiązania, największą jest z pewnością konieczność stosowania specjalistycznych środków do pielęgnacji drewna. O ile schody metalowe na długo zachowują pierwotny wygląd, o tyle schody drewniane mogą się z czasem ścierać. Oczywiście im  lepszej jakości drewna i im lepszych impregnatów i lakierów użyto na etapie produkcji, tym dbanie o produkt jest mniej kłopotliwe.

Schody metalowe czy drewniane? A może połączenie?

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej możemy spotkać schody metalowo-drewniane. Takie modele prezentują się wyjątkowo efektownie, a przy tym są stabilne, bezpieczne i trwałe. Z metalu wykonuje się konstrukcję i balustradę, natomiast stopnie schodów są drewniane. Zarówno elementy metalowe, jak i wykonane z drewna można pomalować na dowolny, wybrany przez klienta kolor.