Schody młynarskie – co to?
Przeglądając ofertę producentów schodów z drewna, możemy natknąć się na produkt o nazwie schody młynarskie. Czym charakteryzują się takie schody i kiedy warto pomyśleć o ich zakupie?
Schody młynarskie – skąd wzięła się ta nazwa?
Nazwa schody młynarskie słusznie nasuwa skojarzenia z młynem, a właściwie ze starymi drewnianymi młynami zbożowymi i wiatrakami typu koźlak. W takich budowlach nie było zbyt wiele miejsca, zatem, dążono do stosowania funkcjonalnych, a przy tym możliwie najprostszych rozwiązań. Niemożliwe było wykonanie masywnych, szerokich schodów z drewna, natomiast korzystanie z drabiny, nierzadko z workiem na plecach, uchodziło za wyjątkowo niekomfortowe i niebezpieczne. Dlatego popularnym rozwiązaniem w drewnianych młynach stały się proste, jednobiegowe chody z drewna. Wkrótce przyjęła się dla nich nazwa schody młynarskie.
Jak wyglądają schody młynarskie?
Dostępne w sklepach schody młynarskie to produkty w całości wykonane z drewna. W tym przypadku ważny jest gatunek drewna wykorzystanego do produkcji schodów. Drewno powinno być twarde, dzięki czemu stopnie nie ulegną odkształceniom pod wpływem ciężaru osób wchodzących i nie poobijają się natychmiast, gdy przypadkiem upuścimy na nie jakiś lekki przedmiot. Ważny jest także sposób impregnacji i kładzenia dekoracyjnych warstw wierzchnich. Wszystko to wpływa zarówno na trwałość, jak i estetykę produktów z drewna.
Schody młynarskie mają możliwie najprostszą budowę. Pod pewnymi względami przypominają drabinę, bo rzeczywiście mamy tu jedynie boki z desek, pomiędzy którymi umieszczone są proste stopnie bez podstopnic. Całość jest oczywiście znacznie bardziej masywna niż w przypadku drabiny i znacznie bardziej stabilna. Poza tym wchodzenie po schodach młynarskich nie wymaga użycia rąk, czego nie można powiedzieć o stromo ustawionej drabinie.
Schody młynarskie z reguły są dość wąskie, ale mieszczą się w powszechnie uznawanych standardach. Jeśli chcielibyśmy kupić schody w innym wymiarze, prawdopodobnie będzie można je wykonać na indywidualne zamówienie. Schody w określonych wymiarach może wykonać również lokalna firma stolarska, ale czas oczekiwania na realizację zamówienia jest w tym wypadku dość długi, a i koszt zakupu jest wyższy aniżeli wtedy, gdy kupujemy gotowy produkt.
Schody młynarskie – co to? Do jakich pomieszczeń?
Mówiąc o schodach młynarskich, zazwyczaj mamy na myśli schody wewnętrzne. Drewno również może być materiałem na schody zewnętrzne, ale znacznie częściej jest to beton, metal, albo wzmocnione tworzywo sztuczne, czyli materiały wykazujące wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
Schody młynarskie świetnie sprawdzą się w długich, ale wąskich pomieszczeniach. Ze względu na niezbyt dużą szerokość i lekka konstrukcję, nie zajmują dużo miejsca. Warto jednak pamiętać, że takie schody nie są wyposażone w zabiegi, a to oznacza, że mogą być dość długie. Jeśli chcemy mieć w domu krótsze schody, musimy liczyć się z tym, że będą strome.