Schody na zamówienie, czy modułowe do samodzielnego montażu?

Schody do domu jednorodzinnego lub też mieszkania dwupoziomowego, wykonuje się z różnych materiałów. Bardzo często jest to żelbeton, który następnie można obłożyć dowolnym materiałem dekoracyjnym. Jednak nie w każdym budynku da się wylać schody z żelbetonu, nie wszystkim też takie rozwiązanie odpowiada. Niektórzy wolą schody o lekkiej konstrukcji, wykonane z drewna, ewentualnie z drewnianych stopni umieszczonych na metalowej konstrukcji. Takie schody można wykonać na zamówienie, bądź postawić na schody modułowe, które są przeznaczone do samodzielnego montażu.

Schody drewniane wewnętrzne – zalety

Drewno uznawane jest z jednej strony za solidny materiał konstrukcyjny, z drugiej zaś – efektowany materiał dekoracyjny. Drewno określonych gatunków jest bardzo trwałe i doskonale nadaje się do budowy domów, mebli ogrodowych, czy właśnie schodów. Z drewna wykonuje się także drzwi, podłogi, blaty kuchenne. Drewno, chociaż twarde, jest jednocześnie plastyczne i łatwe w obróbce, dlatego można z niego wykonać stopnie schodowe o różnym kształcie, jak i bogato rzeźbione balustrady. Drewno daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Ciekawą właściwością drewna jest również to, że w pewien sposób ociepla pomieszczenie, sprawia, że staje się bardziej przytulne. Wiele osób zdecydowanie lepiej czuje się we wnętrzach, w których pojawiają się drewniane elementy, aniżeli w takich, gdzie dominuje błyszczący grafit i duża ilość przeszklonych powierzchni.

Drewno wybranych gatunków, jeśli zostanie odpowiednio oszlifowane i pokryte dobrej jakości produktem wydobywającym jego piękny kolor i strukturę, prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Schody drewniane to nie tylko przedmiot użytkowy, ale ważny element dekoracyjny.

Gdzie zamówić schody z drewna?

Istnieje wiele możliwości nabycia schodów drewnianych. Można je zamówić w firmie stolarskiej, która zajmuje się wykonywaniem mebli i schodów z różnych gatunków drewna. Można również zdecydować się na schody modułowe, czyli produkty gotowe i przeznaczone do samodzielnego montażu. Które rozwiązanie jest lepsze? Właściwie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań klientów. Niektórzy chcą mieć w domu schody wykonane według indywidualnego projektu i z drewna, które nie jest często używanym materiałem w przypadku schodów gotowych. Nie spieszy im się też z montażem schodów, a koszt realizacji zlecenia nie odgrywa większej roli. Jeśli jednak chcemy mieć schody szybko i możliwie tanio, poza tym lubimy minimalistyczne, nowoczesne rozwiązania, schody modułowe do samodzielnego montażu będą doskonałym wyborem.

Schody modułowe do samodzielnego montażu – jak to działa?

Schody modułowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z modułów, które w trakcie montażu należy ze sobą połączyć. Klient, który zamawia taki produkt, otrzymuje wszelkie elementy konstrukcyjne oraz szczegółową instrukcję. To nie jest też tak, że może kupić wyłącznie produkt ze zdjęcia zamieszczonego w katalogu albo na stronie internetowej, bo ma możliwość wprowadzania modyfikacji. Klient może wybrać szerokość schodów, kolor konstrukcji, drewno i kolor stopni, a także kształt balustrady. Wbrew pozorom schody modułowe dają wiele możliwości aranżacyjnych.