Schody strychowe – co to takiego?

Schody strychowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach strychowych. Jednak nie w każdym budynku strych wygląda tak samo, nie w każdym pełni też tę samą funkcję. Wiele zależy od konstrukcji budynku i pokrywającego go dachu. W niektórych domach poddasze jest na tyle wysokie, że wykorzystuje się je do celów mieszkalnych. W innych strych pełni funkcję przechowali niepotrzebnych w danym momencie przedmiotów.

Jaką funkcję pełnią schody strychowe?

Podstawowym zadaniem schodów strychowych jest zapewnienie dostatecznie wygodnego dostępu do pomieszczeń na strychu. Jako że domownicy nie korzystają z takiego dostępu szczególnie często, schody powinny być składane i ukryte w taki sposób, by nie ograniczały przestrzeni i nie obniżały estetyki pomieszczenia. Schody strychowe nierzadko też izolują nieogrzewane poddasze od mieszkalnej części domu, co zapobiega utratom ciepła.

Dostęp do strychu jest konieczny nie tylko ze względu na chęć zagospodarowania powierzchni w celu gromadzenia nieużywanych przedmiotów, słoików z przetworami, czy suszenia prania. Wejście na górę musi być wykonane, aby możliwe stało się sprawdzanie stanu technicznego konstrukcji dachowej oraz dotarcie do wyłazu dachowego.

Rodzaje schodów strychowych

Do kategorii schodów strychowych należy zaliczyć zarówno drewniane schody składające się z kilku modułów, metalowe schody nożycowe, jak i schody młynarskie, które w przeciwieństwie do poprzednich modeli, nie są schodami składanymi. To, na jaki model schodów zdecydują się właściciele budynku, uzależnione jest od przeznaczenia pomieszczeń na poddaszu, ale również od indywidualnych upodobań domowników.

Najchętniej kupowanym rodzajem schodów strychowych są produkty drewniane, składające się z trzech lub czterech modułów, które po złożeniu tworzą harmonijkę. Górny moduł przytwierdzony jest do klapy. Po zamknięciu schody chowają się w suficie, a całość zamyka wspominana klapa. Jeśli jest w kolorze białym, zlewa się z sufitem i staje niemal niewidoczna dla osób nieświadomych jej obecności. Klasyczne schody strychowe są wygodne w użyciu, ponieważ ich rozkładanie i składanie jest łatwe, a przy tym nie zajmuje wiele czasu. Stopnie są na tyle szerokie i komfortowe, że nie tylko swobodnie wejdziemy po nich na górę, ale i wniesiemy różnorakie przedmioty.

Jak kupować schody strychowe?

Przede wszystkim musimy znać wymiary pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o wysokość, jak i odległość ścian od włazu strychowego. Dzięki tym danym będziemy w stanie dobrać schody o odpowiedniej długości. Kolorystyka drewna nie ma większego znaczenia, ale ci, którzy jednak chcieliby dopasować schody do stylistyki pomieszczenia, mogą kupić produkt niemalowany i wykończyć go we własnym zakresie. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując schody strychowe? Istotna jest na pewno grubość warstwy izolującej. Tutaj wszystko zależy od sposobu ogrzewania domu, od tego, czy i jak budynek i poddasze zostały ocieplone. Jeśli mamy wątpliwości, które chody wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny budownictwa i termoizolacji.