Śniegołapy

Przygotowanie budynku do zimy – śniegołapy

Ryzyko wystąpienia opadów śniegu w ostatnich tygodniach marca oraz w kwietniu znacząco spada. Niebawem kończy się też sezon grzewczy. Wkrótce ruszą prace ogrodowe, budowlane, rozpocznie się sezon remontów. To dobry czas na przygotowanie budynków do kolejnej zimy, tym bardziej, że dysponujemy świeżą wiedza na temat utrudnień, z jakimi borykaliśmy się w ostatnich zimowych miesiącach. Być może konieczne będzie dokonanie napraw na dachu? A może wskazana jest inwestycja w śniegołapy?

Co obejmują przygotowania budynków do zimy?

śniegołapy rurowePrzede wszystkim konieczna jest kontrola stanu technicznego budynku, a w szczególności dachu. Jeżeli w czasie wichur i zamieci domownicy słyszeli niepokojące odgłosy na dachu, mieli wrażenie, że niebawem odpadnie jakaś część pokrycia, należy to jak najszybciej sprawdzić, a ewentualne usterki usunąć. Konieczne jest również uzupełnienie ubytków, które mogły być przyczyną przecieków.

Przygotowania powinny objąć również sprawdzenie drożności przewodów kominowych. Warto skorzystać z usług specjalisty, który sprawdzi komin dokładnie, a w razie konieczności usunie zalegający osad i sadze. Z przeglądem przewodów kominowych wiąże się niejako sprawdzenie instalacji grzewczych.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie, konserwacja i udrożnienie rynien oraz rur spustowych, w których może zalegać piach, niewielkie gałązki, liście czy igły z drzew. System musi być sprawny i drożny, w przeciwnym wypadku może dojść do rozszczelnienia rynien i zawilgocenia ścian.

Jeżeli jesteśmy już przy dachu, warto zastanowić się nad montażem akcesoriów, które będą stanowić ochronę przeciwśniegową. Śniegołapy, płotki przeciwśniegowe, rozbijacze śniegu (szeroki wybór akcesoriów znajdziesz tutaj) to tylko niektóre z dostępnych na rynku produktów, które mają zapobiegać gwałtownemu osuwaniu się śniegu. Ubity, ciężki, nagle spadający śnieg może stanowić zagrożenie dla domowników, jak i innych osób poruszających się wokół budynku; może także uszkodzić ogrodzenie czy zaparkowane w pobliżu pojazdy.

Śniegołapy rurowe do różnych pokryć dachowych

Jeżeli chodzi o ochronę przeciwśniegową, największym zainteresowaniem cieszą się płotki oraz rury przeciwśniegowe. Rozwiązania te pełnią takie same funkcje, tj. utrzymują na dachu śnieg, zapobiegając jego nagłemu osuwaniu. Oczywiście akcesoria te nie stanowią jednolitej zapory – pomiędzy szczebelkami płotka czy rurami śniegołapów znajduje się wolna przestrzeń, dzięki czemu śnieg może spadać z dachu, ale w ilościach nie stanowiących dla nikogo zagrożenia.

Śniegołapy rurowe są rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym niż płotki, dlatego wybierają je osoby, którym zależy zarówno na bezpieczeństwie, jak i efektownym wyglądzie budynku. Poza tym kolor rur można dostosować do koloru pokrycia dachowego, a sam montaż akcesoriów nie jest kłopotliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *