Systemy rynnowe – przegląd

Ułożenie pokrycia dachowego nie jest równoznaczne z zakończeniem robót na wysokościach. W dalszej kolejności należy zamontować system rynnowy, który będzie skutecznie odprowadzał z dachu wodę deszczową i nie dopuści do zawilgocenia ścian. Na rynku dostępne są rozmaite systemy rynnowe, a do najpopularniejszych zalicza się rynny PCV, rynny stalowe oraz miedziane.

Rynny PCV

Rynny wykonane z tworzywa sztucznego dobrze komponują się z rozmaitymi rodzajami pokryć dachowych. Jeśli dodamy do tego stosunkowo niską cenę, uzyskamy produkt, który spełnia oczekiwania sporej grupy użytkowników. Do innych zalet systemów rynnowych PCV należy zaliczyć brak konieczności konserwowania, a także brak występowania reakcji (np. odbarwień) w kontakcie z ptasimi odchodami. Ponadto rynny wykonane z tworzyw sztucznych dość łatwo się przycina i sztukuje, dlatego doskonale nadają się do dachów o skomplikowanej budowie.

Jeśli chodzi o wady systemów rynnowych PCV, niestety nie są one tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak rynny wykonane z miedzi czy stali. Uszkodzenia może spowodować nawet osuwający się z dachu śnieg. Warto też dodać, że rynny wykonane z tworzyw sztucznych po jakimś czasie zaczynają blaknąć i tracą pierwotny kolor.

Rynny stalowe

Rynny wykonane ze stali nierdzewnej wyglądają niezwykle efektownie, a do tego są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego chętnie sięgają po nie właściciele nowoczesnych budynków. Systemy stalowe, jeśli są prawidłowo wykonane i zabezpieczone, wytrzymają w niezmienionym stanie kilkadziesiąt lat, dlatego inwestycja się opłaca. Zresztą ceny rynien stalowych nie są dużo wyższe aniżeli ceny systemów PCV.

Jeśli chodzi o wady systemów stalowych, możliwe jest pojawienie się korozji w miejscach, w których rynny były przycinane i nie zostały prawidłowo zabezpieczone.

Rynny miedziane

Systemy rynnowe miedziane są niezwykle trwałe – szacuje się, że w świetnym stanie przetrwają nawet 300 lat. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie atakuje ich korozja, nie wchłaniają brudu, a co najważniejsze – nie wymagają żadnej konserwacji. Największą ich wadą jest z kolei wysoka cenna. Rynny miedziane są znacznie droższe od tych, wykonanych z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej czy mieszanki cynku i tytanu.

Systemy miedziane łączy się wyłącznie z dachówkami, łupkiem lub blachą miedzianą. W przypadku dachów z blach aluminiowych lub pokrytych ocynkiem, najprawdopodobniej wystąpi tzw. elektrokorozja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *