Układanie paneli podłogowych – jak zrobić to dobrze?

Decydując się na podłogę do nowych lub remontowanych wnętrz nasz wybór sprowadza się do takich rodzajów podłóg jak posadzka drewniana, płytki ceramiczne, panele winylowe i panele podłogowe. W zależności od naszych potrzeb, budżetu i upodobań decydujemy się na ten lub inny rodzaj wykończenia posadzki. Choć panele podłogowe na rynku funkcjonują już od kilku dziesięcioleci są nadal niezwykle popularne i bardzo chętnie wybierane przez klientów. Wpływ na to ma ich jakość zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. Prezentują się pięknie i niejedna osoba po zobaczeniu podłogi uzna, że posadzka wykończona jest naturalnym drewnem. By w pełni cieszyć się z wysokiej jakości paneli podłogowych oraz by móc z niej korzystać przez lata, muszą być one właściwie położone. Jak to zrobić? Zobaczmy.

Układanie paneli podłogowych – przygotuj odpowiednie narzędzia

Wprawdzie układanie paneli podłogowych jest dzisiaj niezwykle ułatwione, dzięki zastosowaniu bardzo nowoczesnych rozwiązań, nie da się tego zrobić bez odpowiednich narzędzi i materiałów. Przede wszystkim będziemy potrzebowali piłki ręcznej (najlepiej z prowadnicą) oraz wyrzynarki. Część paneli będziemy musieli odpowiednio przyciąć. Niezbędne będą także:

  • młotek gumowy,
  • kątownik,
  • miarka,
  • łata jedno- lub dwumetrowa,
  • wiertarka,
  • śruby,
  • kliny.

Panele podłogowe potrzebują aklimatyzacji

Zanim przejdziemy do montażu paneli powinniśmy zadbać o to, by podłoga odpowiednio zaaklimatyzowała się w miejscu docelowego użytkowania. Niezwykle ważne jest to, by przez ok. 48 godzin panele poleżały w pomieszczeniach, w których będą kładzione. Wówczas ich temperatura i wilgotność wyrówna się do tej, jaka panuje w mieszkaniu lub domu.

Podłoże musi być odpowiednio przygotowane

Właściwości paneli podłogowych pozwalają je kłaść na niemal każde podłoże, jakie znajduje się w lokalach mieszkalnych. Oznacza to, że jeśli w starym mieszkaniu znajdują się jeszcze płytki PVC lub mocno zniszczona podłoga drewniana, możemy kłaść panele bezpośrednio na tego rodzaju podłoże. Warunek jest jeden – musi być wystarczająco równo, by położyć panele. Mniejsze nierówności do 3 mm uda się zniwelować odpowiednim podkładem pod panele podłogowe. Pod panelami mogą także znaleźć się takie podłoża jak parkiet, betonowa szlichta czy dywanowe wykładziny. W przypadku tego ostatniego podkładu warunkiem jest utworzenie warstwy izolacji przeciwwilgociowej.

Układanie paneli – co dalej?

W kolejnym kroku należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Pozwoli to nam określić ile trzeba przyciąć pierwszy rząd paneli, a także ich dopasowanie do takich przestrzeni jak wnęka czy przy progach, by pozostawić miejsce na dylatację. Jeśli wnętrza naszych mieszkań są dość skomplikowane należy kupić ok. 5-10% więcej materiału względem metrażu lokalu. Po wymierzeniu wnętrz możemy przejść do położenia wcześniej wybranego podkładu pod panele. Przeważnie kładzie się ja na styk, ale warto też zorientować się co zaleca producent. Możemy teraz przejść już do montażu samych paneli nie zapominając o tym, by pozostawić dylatację przy ścianach oraz w progach.