Uziomy, czyli rzecz o uziemianiu instalacji

Uziemianie instalacji elektrycznej. Do czego służą uziomy?

Instalacja elektryczna w domu powinna być przede wszystkim sprawna, ale też bezpieczna. Bezpieczeństwo zapewnia stosowanie odpowiedniej jakości przewodów, podzespołów elektrycznych, jak i odrobina zdrowego rozsądku. Koniecznością jest również uziemianie instalacji. Uziomy stosuje się w celach ochronnych, a niekiedy również roboczych.

Na czym polega uziemianie instalacji elektrycznej?

W celu uziemienia instalacji, do każdego gniazdka w domu doprowadza się, oprócz przewodów zasilających, przewody uziemiające, które nie powinny wpływać na pracę urządzeń podłączanych do gniazdka. Przewody te są ze sobą połączone bez pośrednictwa jakichkolwiek podzespołów elektrycznych. Do ich złączenia zazwyczaj dochodzi w domowej rozdzielnicy. Stamtąd z kolei wychodzi pojedynczy przewód, który prowadzi wprost do metalowego elementu połączonego z ziemią. Uziomy zapewniają połączenie między gruntem, a elementem uziemianym.

Wykonywanie bezpiecznej instalacji elektrycznej

Powstaje pytanie, w jaki sposób pręt wbity w ziemię ma chronić domowników przed ewentualnym porażeniem? Okazuje się, że ziemia posiada potencjał elektryczny na poziomie 0V, czyli wbicie w nią pręta, który z kolei łączy się z przewodami doprowadzonymi do gniazdek sprawia, że w przewodach tych również wystąpi zerowy potencjał elektryczny. Obudowa (zwykle metalowa) urządzenia podpiętego do takiego gniazdka również będzie miała potencjał elektryczny na poziomie 0V. Człowiekowi, który dotknie takiej obudowy, nie grozi porażenie. Jeżeli natomiast obudowa nie byłaby podpięta do przewodu uziemiającego, a wewnątrz tego urządzenia nastąpiłoby „przebicie”, pojawiający się potencjał elektryczny nie zostałby odprowadzony do gruntu. W tej sytuacji ryzyko porażenia jest ogromne.

Uziomy, czyli o prętach wbitych w ziemię

Uziomy montuje się niekiedy w celach roboczychUziemianie budynków może odbywać się na kilka sposobów. Zawsze jednak należy pamiętać, że przewód uziemiający nie powinien trafiać bezpośrednio do gruntu. Należy połączyć go z czymś, co będzie miało większą powierzchnię styku z ziemią. Może to być długi, metalowy pręt, czyli uziom (do kupienia w tym sklepie internetowym). Taki pręt jest też odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz wody, zatem będzie dobrze spełniał swoją rolę przez wiele lat.

Uziomy są od góry zakończone złączem, które służy do podpięcia przewodu uziemiającego. Pręty mogą mieć różną długość i średnicę. Zazwyczaj to rodzaj gruntu decyduje o tym, jakich rozmiarów uziomy należy zakupić, bowiem im opór elektryczny gruntu jest niższy, tym pręt może być krótszy. Warto wybrać taki pręt, do którego w komplecie dodano złącze krzyżowe, odpowiednie do wprowadzenia przewodu odgromowego lub bednarki o określonej szerokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *