Uziomy

Uziomy – rodzaje i zastosowania

PiorunochronyBudowa domu wymaga dokonania wielu przemyśleń i podjęcia decyzji, które mogą mieć duże znacznie w przyszłości. Zastanawiamy się zatem nad ogrzewaniem budynku, budową przydomowej oczyszczalni ścieków czy stacji uzdatniania wody. Niestety na tym etapie niewielu inwestorów rozważa wykonanie instalacji odgromowej. Zwykle tematykę tę podejmujemy dopiero wówczas, gdy budynek jest gotowy do użytku. Tymczasem uziomy fundamentowe muszą znaleźć się w projektach budowlanych, w innym wypadku ich wykonanie nie będzie możliwe. Do wyboru pozostaną inne typu uziomów.

Uziom fundamentowy i jego zalety

Uziom fundamentowy jest najtańszym i najmniej pracochłonnym do wykonania rodzajem uziomu. Sprawdza się doskonale niezależnie od warunków pogodowych i śmiało może być uznany za niemal niezniszczalny element instalacji odgromowej. Uziomy fundamentowe w żaden sposób nie wpływają na  wytrzymałość mechaniczną konstrukcji budowanych, a z całą pewnością doskonale chronią urządzenia elektryczne, tym samym zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom.

Uziomy innego typu – ochrona obiektów budowlanych

Instalacje odgromowe pojawiają się przede wszystkim na budynkach mieszkalnych, jednak z całą pewnością warto chronić także inne obiekty budowlane. Uziemianie budynków zapewnia niezawodne działanie instalacji elektrycznej i przyczynia się do ochrony życia ludzkiego. Odprowadza doziemne prądy zwarciowe i upływowe, a przede wszystkim bezpiecznie rozprasza w ziemi prądy piorunowe odprowadzane z instalacji odgromowej.

Z powyższego wynika, że w uziomy (szeroki ich wybór znajdziesz w sklepie domowo24), jak i całą instalację odgromową nie tylko warto, ale wręcz należy zainwestować. Jeżeli nie zrobiliśmy tego na etapie projektowania budynku i nie możemy zastosować uziomów fundamentowych, musimy postawić na uziomy pionowe i poziome, montowane na zewnątrz obiektu budowlanego.

Uziomy dla celów instalacji odgromowej

Norma PN-EN 62305-3 wyróżnia dwa typy uziomów, w tym układ typu A, złożony ze wspomnianych wyżej uziomów pionowych i poziomych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *