Wymiana okien dachowych

Okna dachowe muszą znieść znacznie więcej aniżeli te, umiejscowione w ścianie budynku. Z tego powodu szybciej ulegają zniszczeniu. Jeżeli zauważymy, że nasze okno połaciowe straciło ładny wygląd i przestało dobrze spełniać swoją funkcję, pora na jego wymianę. Wymiana okien dachowych to spore przedsięwzięcie. Znaczenie ma zarówno jakość samego okna, jak i sposób montażu.

Jasne i ustawne poddasze

Niegdyś poddasze pełniło funkcję schowka, na którym przechowywano niepotrzebne przedmioty czy suszono pranie. Dziś coraz częściej dochodzi do adaptacji poddasza do celów mieszkalnych. Aby tak się stało, pomieszczenia usytuowane bezpośrednio pod dachem powinny być ocieplone i doświetlone. Problem z brakiem odpowiedniej ilości światła dziennego rozwiązują okna połaciowe. Takie okno powinno być zamontowane nie niżej niż 120 cm nad podłogą (dotyczy dolnej krawędzi okna) i nie wyżej niż 205 cm (dotyczy krawędzi górnej). Wszystko to dla wygody osoby stojącej pod oknem oraz po to, by zachowana została funkcjonalność pomieszczenia.

Wymiana okien dachowych krok po kroku

Po usunięciu starego okna należy sprawdzić stan konstrukcji dachowej. Dotyczy to zwłaszcza starszych budynków, które były intensywnie eksploatowane przez długie lata i w przypadku których nie stosowano dostępnych dziś metod izolowania itd. Jeżeli konstrukcja dachu nie wzbudza żadnych zastrzeżeń, można przystąpić do montażu okna połaciowego.

Montażem okna powinna zająć się doświadczona w tym zakresie ekipa, która przykręci łaty montażowe, zachowując przy tym stosowne odstępy. Oczywiście konieczne jest również użycie kołnierza uszczelniającego i innych materiałów izolacyjnych. Jeżeli nowe okno ma takie same wymiary jak stare, prace przebiegną stosunkowo szybko. Natomiast w sytuacji, gdy konieczne jest powiększenie otworu montażowego (otwór powinien być szerszy niż rama okna dachowego, aby zmieściła się w nim izolacja termiczna), prace rozpoczną się od usunięcia fragmentów pokrycia dachowego oraz zerwania materiałów wykończeniowych i izolacyjnych wewnątrz budynku.

Okna połaciowe należy dobrze uszczelnić, co zapobiegnie powstawaniu tzw. mostka termicznego. W tym celu stosuje się m.in. kołnierz paroizolacyjny, membrana paroprzepuszczalna i kołnierz uszczelniający. Ponadto należy pamiętać o zainstalowaniu rynienki odwadniającej, która ochroni okno przez zalaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *