Zabezpieczenie dachu przed zimą

Ostatnie zimy w Polsce nie należały do szczególnie śnieżnych i mroźnych, ale nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny rok. Dlatego każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego gromadzimy opał, okrywamy wrażliwe rośliny ogrodowe i dbamy o zabezpieczenie dachu przed zimą. Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych elementów przygotowań do zimy, warto rozpocząć go już jesienią.

Jak prawidłowo przygotować dach do zimy?

Dach jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ nie jest w żaden sposób chroniony przed ostrym słońcem, opadami deszczu, gradu czy śniegu, działaniem bardzo niskich bądź wyjątkowo wysokich temperatur. Dach chroni wszystko to, co się pod nim znajduje, a więc sam budynek, jego wyposażenie i przebywających wewnątrz ludzi, dlatego jego stan techniczny nie powinien budzić żadnych wątpliwości.

Przed nadejściem zimy warto ocenić stan pokrycia dachowego. Zakładamy, że sama konstrukcja dachu nie budzi zastrzeżeń, a jeśli konieczne było przeprowadzenie poważniejszych robót, najlepszym terminem na ich wykonanie był sezon letni. Jesienią sprawdzamy, czy pokrycie dachowe nie uległo uszkodzeniom. Wiele zależy tutaj od rodzaju pokrycia. Jeśli mamy dach pokryty papą, możliwe, że w którymś miejscu uległa rozerwaniu. Ponadto należy pamiętać o regularnym nakładaniu na papę smoły. Dziś jednak dachy z papy są rzadkością, najczęściej mamy do czynienia z blachodachówką albo dachówką betonową lub ceramiczną. Jeśli arkusz blachy uległ naderwaniu lub zsunęła się dachówka, drobne usterki należy jak najszybciej naprawić. Nawet jeśli z ich powodu dach nie będzie przeciekał, to mróz i śnieg mogą spowodować, że drobna awaria przerodzi się w poważny problem.

Zabezpieczenie dachu przed zimą – ochrona przeciwśniegowa

Przygotowania dachu do zimy powinny objąć montaż elementów ochrony przeciwśniegowej. Dotyczy to zwłaszcza dachów na wysokich budynkach i o dość dużym kącie nachylenia. Na takich dachach montuje się płotki lub rury śniegowe, które zapobiegają nagłemu osuwaniu się śniegu z dachu. Śnieg, który długo zalega na dachu, w ciągu dnia zaczyna topnieć, a nocami ponownie zamarza, co prowadzi do postaniu ciężkiej i twardej połaci, która spadając, może wyrządzić wiele szkód.

Akcesoria do dachu, takie jak płotki czy śniegołapy, zatrzymują śnieg na dachu, nie dopuszczając by uszkodził okapy, parapety czy elewację. Nie spadnie również na rośliny ogrodowe, auta zaparkowane w pobliżu domu czy też przechodzących obok ludzi. Takie zabezpieczenie dachu przed zimą oczywiście to nie oznacza, że śnieg w ogóle nie jest usuwany z dachu. Musi być usuwany, w przeciwnym razie mógłby obciążyć jego konstrukcję. Płotki i rury przeciwśniegowe skonstruowane są w taki sposób, by śnieg mógł stopniowo topnieć i spływać z dachu.

Czyszczenie rynien i przegląd przewodów kominowych

Przed nadejściem zimy warto również zadbać o system rynnowy, sprawdzić jego drożność, usunąć liście i naniesione przez ptaki słomki i patyki. To samo dotyczy komina. Jeśli wiosną nie wykonano przeglądu przewodów kominowych, dobrym momentem na wezwanie osoby ze stosowanymi uprawnieniami jest jesień. Jeśli przegląd nie zostanie wykonany w terminie, może to skutkować nie tylko karą finansową, ale i trudnościami przy korzystaniu z urządzenia grzewczego.