Jak dobrać wkład kominkowy z płaszczem wodnym?
Kominek to wydajny sposób ogrzewania domu, ale pod warunkiem, że budynek jest właściwie przygotowany do ogrzewania kominkowego, a samo urządzenie zostało dobrane z rozwagą. Jeśli chcemy, by kominek pełnił nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim efektywnie ogrzewał cały budynek oraz wodę użytkową, powinniśmy rozważyć zakup wkładu kominkowego z płaszczem wodnym.
Kominek z zamkniętym paleniskiem
Zwiedzając zamki i pałace pochodzące z minionych epok, z łatwością dostrzeżemy, jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się wygląd kominków. Kiedyś były to duże, bogato zdobione budowle z pokaźnym paleniskiem. Nie posiadały szyb, nie były wyposażone w drzwiczki. Nowoczesne kominki prezentują się zupełnie inaczej. Przede wszystkim są znacznie mniejsze, ale też dużo prostsze w formie. Bogate zdobienia odeszły w zapomnienie, a zastąpiły je gładkie, błyszczące powierzchnie.
Dziś kominki buduje się na bazie wkładu kominkowego. Oznacza to, że na miejsce budowy przyjeżdża gotowe urządzenie z paleniskiem zamkniętym za solidnymi drzwiczkami. Dopiero po montażu wkładu kominkowego przystępuje się do wykonania obudowy. Do budowy kominków w państwach członkowskich Unii Europejskiej wykorzystuje się jedynie certyfikowane wkłady kominkowe.
Nowoczesne kominki – wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Wkład kominkowy to rdzeń kominka. Dzięki temu, że palenisko jest zamknięte, sprawność nowoczesnych kominków jest naprawdę wysoka. Doskonale gromadzą i dostarczają ciepło do pomieszczeń. Ponadto korzystanie z kominka zamkniętego jest znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne. Do pomieszczenia nie wydostają się dym i sadze, ryzyko wyskoczenia rozżarzonego ognika także jest ograniczone do minimum.
Producent wkładów kominkowych oferuje wkłady różnego typu. Dla osób, które chcą ogrzać kilka pomieszczeń, albo cały budynek, a także ogrzewać wodę użytkową, dobrym rozwiązaniem są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Sporo osób pyta o kominki z płaszczem wodnym 12KW, ponieważ ich moc jest odpowiednia do ogrzania często budowanych w Polsce domów parterowych. W tym miejscu należy podkreślić, że dobierając moc wkładu kominkowego, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię budynku (powierzchnię użytkową przeznaczoną do ogrzania).
Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym posiada specjalny wkład o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda. Ogrzana woda transportowana jest do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach, a także gromadzona w zbiorniku na wodę użytkową. Im większa powierzchnia użytkowa budynku, im więcej grzejników, im więcej domowników (tym samym większe zapotrzebowanie na wodę użytkową), tym większą moc musi mieć urządzenie. Wybór kominka należy dobrze przemyśleć, ponieważ źle dobrana moc może spowodować przegrzanie, bądź niedostateczne dogrzanie pomieszczeń. W takim przypadku kominek nie działa efektywnie i trudno mówić o komforcie jego użytkowania.