Jak zadbać o bezpieczeństwo wokół domowego kominka?

Kominek, ze względu na swój wygląd i działanie, pełni w domu dwie istotne funkcje: dekoruje salon i podnosi wartość estetyczną pomieszczenia, a także zapewnia domownikom bezpieczeństwo cieplne. Wszystko to możliwe jest jednak wówczas, gdy kominek zostanie wykonany zgodnie z przepisami oraz z wykorzystaniem solidnych materiałów.

Bezpieczny kominek – budowa kominka na podstawie certyfikowanego wkładu kominkowego

Na bezpieczeństwo użytkowania kominka wpływa wiele czynników. Jednym z podstawowych jest jakość wkładu kominkowego. Musi to być wkład solidny, który spełnia wszelkie normy i pozytywnie wypada w testach. Tylko takie urządzenie może otrzymać certyfikat poświadczający jego jakość. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej, wkłady niecertyfikowane nie powinny być użytkowane w krajach europejskich, a zatem również i w Polsce.

Sprawne działanie urządzenia sprawia, że obsługa kominka nie przysparza domownikom żadnych problemów. Ponadto domownicy czują się w pełni bezpiecznie, ponieważ kominek jest szczelny i nie wydobywają się z niego dym, sadze, ani żadne niepokojące dźwięki.

Przepisy dotyczące budowy kominków

Producent wkładów kominkowych dostarcza wysokojakościowych rozwiązań, ale druga połowa sukcesu to poprawny montaż wkładu kominkowego. Najlepiej, jeśli montażem zajmuje się ta sama firma, która wkład kominkowy sprzedała, a jeśli nie jest to możliwe – fachowcy na co dzień zajmujący się wykonywaniem podobnych zleceń. Podczas montażu kominka należy pamiętać o przepisach. Istotna jest wysokość pomieszczenia, nośność podłogi, wentylacja, odległość od przewodów kominowych i ich średnica, odległość od otworów drzwiowych i okiennych itd. Tylko kominek wykonany zgodnie ze sztuką może być bezpieczny w użytkowaniu.

Nowoczesne kominki i ich drzwiczki

Kominek z otwartym paleniskiem wymagał stałej obecności człowieka. Zawsze istniało ryzyko, że żarzący się ognik wyskoczy na podłogę i spowoduje pożar. Nowoczesne kominki budowane są w oparciu o wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Drzwiczki kominkowe nie tylko zapobiegają przypadkowemu wywołaniu pożaru, ale i skutecznie chronią przed wydostawaniem się na zewnątrz dymu i przykrych zapachów. Drzwiczki posiadają duże przeszklenie, co pozwala na wygodne obserwowanie ognia z różnych odległości.

Podłoga i ściany wokół kominka

Kominka nie należy umieszczać obok otworów drzwiowych i okiennych, ani obok innych elementów konstrukcyjnych budynku, zwłaszcza wykonanych z drewna, np. schodów drewnianych. Jeśli podłoga w salonie jest drewniana bądź drewnopodobna, w pobliżu kominka warto zastosować inny, niepalny materiał. Płytki lub kamień dekoracyjny nie tylko będą rozwiązaniem bezpieczniejszym, ale i łatwiejszym w utrzymaniu czystości. Dodatkowo pamiętajmy, że jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, kominek powinien być odpowiednio zabezpieczony.