Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego?

Nowoczesny kominek to wydajny sposób ogrzewania domu. Kominki wyposażone w certyfikowany wkład kominkowy o wysokiej sprawności mogą ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajdują, ale cały budynek, a nawet wodę użytkową. Producent wkładów kominkowych dokłada wszelkich starań, by dostarczane urządzenia spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wkłady kominkowe dostępne na polskim rynku są urządzeniami o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu każdy klient może wybrać taki wkład, który będzie odpowiedni do jego potrzeb. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Wybór wkładu kominkowego – wkład stalowy czy żeliwny?

Wkład w kształcie paleniska może być wykonany ze stali lub żeliwa. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, ale tych ostatnich jest znacznie mniej w przypadku wkładów stalowych. Wkłady żeliwne są trwałe, ale niestety bardzo ciężkie, ponadto ich wygląd trudno nazwać nowoczesnym. Tymczasem wkłady stalowo-szamotowe są znacznie lżejsze, a ich nowoczesna bryła świetnie komponuje się z obudową każdego typu i z każdym stylem wnętrzarskim.

Wkłady stalowe to nie tylko zwykłe palenisko. Kominki wybudowane w oparciu o stalowy wkład kominkowy, mogą posiadać szereg dodatkowych funkcjonalności. Dzięki solidnej stali powstają zarówno kominki z wkładem konwekcyjnym, jak i kominki akumulacyjne. Urządzenie może ogrzewać jedno pomieszczenie, albo być połączone z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Dostępne są również wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które przy okazji ogrzewania powietrza, ogrzewają wodę użytkową, wykorzystywaną do zmywania, prania ręcznego i kąpieli.

Jak duży wkład wybrać? Jaka moc urządzenia będzie właściwa?

Wkłady kominkowe mogą mieć różną wielkość. Często jest tak, że im większe urządzenie, tym wyższą ma moc i sprawność, ale nie jest to regułą. Wielkość kominka powinna być dostosowana do rozmiaru pomieszczenia – w ogromnym salonie warto wybudować duży kominek, który rzeczywiście nada wnętrzu charakteru, natomiast w małym pokoju sprawdzi się niewielki wkład kominkowy, który przez swoje wymiary nie ograniczy funkcjonalności pomieszczenia.

Jeśli chodzi o moc wkładu kominkowego, tutaj konieczne jest obliczenie powierzchni użytkowej budynku. Zwłaszcza jeśli mówimy o kominkach z płaszczem wodnym, które mają ogrzać budynek, a nie tylko udekorować jedno wnętrze. To prawda, że niektórzy użytkownicy kominków nie przywiązują większej wagi do mocy i sprawności urządzenia, ponieważ ogrzewają budynek w inny sposób, a kominek traktują jako dodatek. Ale jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła w domu, dostosowanie mocy urządzenia jest warunkiem koniecznym.

Wkład kominkowy w obudowie ciepłej czy zimnej?

Wkłady kominkowe buduje się obecnie na kilka sposobów. Sporym zainteresowaniem cieszą się zarówno wkłady akumulacyjne, jak i wkłady konwekcyjne. Przed wyborem wkładu kominkowego, trzeba dokładnie rozważyć, które rozwiązanie bardziej nas usatysfakcjonuje. Jeśli wybierzemy system, w którym obudowa kominkowa ulega nagrzaniu, musimy pamiętać o wyborze materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur.