Który rodzaj pelletu gwarantuje wysoką kaloryczność?

Wśród dostępnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych, które nie mają dostępu do gazociągu miejskiego, znajdują się zarówno takie, które wykorzystują paliwa stałe, gaz płynny LPG, energię elektryczną, jak i energię odnawialną. Jeśli chodzi o paliwa stałe, węgiel kamienny zdecydowanie odchodzi do lamusa. Dużą popularność zyskało natomiast ogrzewanie pelletem. Tylko jaki pellet wybrać, by ogrzewanie budynku było ekonomiczne?

Czym charakteryzuje się pellet?

Pellet to paliwo ekologiczne. W wyniku spalania pelletu nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu. Spalając pellet drzewny od producenta gwarantującego wysoką jakość opału, nie zanieczyszczamy środowiska. W trakcie spalanie pelletu emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, zaś innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Ale pellet uznawany jest za paliwo ekologiczne także z innego powodu. Chodzi o pochodzenie surowca do produkcji pelletu, a także przebieg procesu produkcyjnego.

Pellet powstaje z odpadów roślinnych. Najczęściej są to odpady drzewne, a więc zręby i wióry powstające w wyniku obróbki drewna. Producent pelletu drzewnego powinien zadbać, by zgromadzone odpady drzewne nie zostały zanieczyszczone i nie pochodziły z drzew chorych, ani drewna pokrytego substancjami chemicznymi. Oczywiście pellet produkuje się również z części innych roślin, np. z łupin słonecznika albo słomy zbóż. W takim przypadku również należy zadbać o jakość surowca. Dla ekologów najważniejsze jest jednak, że pellet wytwarza się surowca pochodzenia naturalnego, a jego zdobycie nie powoduje degradacji środowiska.

Pellet i jego kaloryczność

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet. Poruszyliśmy już kwestię pochodzenia opału, wspomnieliśmy, że spalanie pelletu nie zanieczyszcza środowiska. Dla użytkowników kotłów pelletowych niezwykle ważna jest także czystość opału. Pellet nie wydziela przykrych zapachów, nie brudzi, nie pozostawia ciemnego osadu na powierzchni, z którą ma styczność. W pomieszczeniu, w którym ustawiono piec na biomasę, jest zupełnie czysto. Warto wspomnieć również o łatwiej, intuicyjnej obsłudze kotłów pelletowych. Nowoczesne urządzenia pracują niemal bezobsługowo.

Poza tym wszystkim, o czym wspomnieliśmy powyżej, szczególnego omówienia wymaga koszt ogrzewania pelletem, co z kolei wiąże się z kalorycznością tego opału. Pellet drzewny to paliwo o wysokiej kaloryczności. Oznacza to, że do wytworzenia ciepła w danej ilości potrzeba mniej pelletu, aniżeli paliwa innego rodzaju. Ekonomiczne ogrzewanie pelletm jest zatem jak najbardziej możliwe.

Który rodzaj pelletu jest najbardziej kaloryczny?

W przydomowych kotłowniach spala się przede wszystkim pellet drzewny. Największą kaloryczność ma pellet iglasty, np. sosnowy. Kupując pellet drzewny hurtem, możemy zaoszczędzić na kosztach dostawy, a w niektórych przypadkach uzyskać rabat. Zanim jednak zamówimy większą ilość paliwa, warto kupić dwa worki i przetestować pellet w domowych warunkach. Wysoka kaloryczność pelletu to jedno, ale równie istotne jest, by ten dobrze się spalał i nie spiekał.