Na jaki rodzaj kominka domowego się zdecydować?

Kominek to urządzenie, które wspiera pracę głównego źródła ciepła w budynku, a w niektórych przypadkach staje się podstawową metodą grzewczą. Oczywiście wielu inwestorów decyduje się na kominek nie tylko ze względu na jego funkcję użytkową, a z uwagi na funkcję dekoracyjną. Odpowiednio usytuowany kominek, posiadający wysokiej jakości wkład i staranie wykonaną obudowę, zdecydowanie podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Ale jaki rodzaj kominka wybrać, by nie żałować podjętej decyzji?

Kominek domowy – zalety

Kominek może zostać wybudowany zarówno w budynku mieszkalnym, gospodarczym, jak i w obiekcie użytku publicznego, oczywiście pod warunkiem, że zostaną spełnione wyszczególnione w przepisach warunki techniczne. Zwykle o kominkach mówi się jednak w odniesieniu do domów jednorodzinnych. Kominek w domu zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, nadaje wnętrzu charakteru, poza tym tworzy bardzo przyjemną atmosferę, zwłaszcza gdy pogoda na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia.

Kominki domowe zazwyczaj buduje się w salonie. Jest to pomieszczenie, w którym rodzina wspólnie spędza wolny czas i relaksuje się po trudach dnia codziennego. W salonie przyjmujemy też gości, dlatego o wygląd tego pomieszczenia należy zadbać w sposób szczególny. Atrakcyjny kominek zdecydowanie ułatwia sprawę – trudno, by pozostał niezauważony. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy chodzi o kominki konwekcyjne, czy kominki z płaszczem wodnym. Najważniejsze, by wybrać certyfikowany wkład kominkowy o odpowiedniej sprawności.

Wkłady kominkowe do zastosowań domowych

Wiemy już, że kominek w domu pełni zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Dla niektórych inwestorów ważniejsza jest pierwsza, dla innych druga z wymienionych funkcji. Jeśli kominek kupowany jest po to, by rzeczywiście ogrzewać pomieszczenia, wkład kominkowy warto wybierać we współpracy z fachowcem. Do wyboru mamy wkłady kominkowe stalowe i żeliwne, wkłady przeszklone z jednej, dwóch, a nawet trzech stron, wkłady do obudowy ciepłej i zimnej, kominki konwekcyjne oraz kominki z płaszczem wodnym. Konieczne jest wskazanie, czy kominek ma oddawać ciepło tylko do pomieszczenia, w którym się znajduje, czy też ogrzewać wnętrza znajdujące się w dalszej części budynku. Kominek konwekcyjny może działać we współpracy z systemem dystrybucji gorącego powietrza, zaś kominek z płaszczem wodnym z instalacją centralnego ogrzewania.

Kominki domowe – jaką obudowę wybrać?

Wkład kominkowy jest sercem kominka, dlatego jego wybór musi być dobrze przemyślany. A co z obudową kominkową? Przede wszystkim warto wybrać takie materiały, dzięki którym kominek wpasuje się w przestrzeń mieszkalną. We wnętrzach rustykalnych dobrze sprawdzi się cegła, drewno, a nawet kamień polny. Natomiast w nowoczesnym budownictwie znacznie lepiej prezentują się gładkie i lśniące płyty kamienne. Jest to materiał odporny na działanie wysokich temperatur, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Świetnie komponuje się ze szkłem, kamiennymi stopniami schodów i dobrze wygląda w pobliżu mebli lakierowanych.