Jaki basen do ogrodu wybrać?

Wszyscy, którzy chcieliby zdążyć z budową basenu w ogrodzie przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu, powinni jak najszybciej rozpocząć inwestycję. Własny basen stacjonarny ma znaczącą przewagę nad mobilnymi basenami ogrodowymi (dmuchanymi, rozporowymi, a nawet stelażowymi), które nie są ani szczególnie trwałe, ani wygodne w użytkowaniu. Ważne jednak, by wybrać nieckę basenową, która będzie odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i chemii basenowej.

Basen ogrodowy wkopywany czy murowany?

W sklepach budowlanych, sklepach sportowych, ale i w większych marketach wielobranżowych znajdziemy szeroki wybór najróżniejszych basenów przenośnych. W sezonie letnim tego typu produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, ale faktem jest, że wiele osób ma dość corocznego rozkładania i składania basenu, zaklejania dziur i szorowania ścianek, do których wszystko przywiera. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, pojawia się myśl, by wybudować znacznie większy basen stacjonarny.

Baseny stacjonarne wykonuje się z różnych materiałów. Większość z nich pozwala na wcześniejsze ukształtowanie niecki i dowiezienie gotowego produktu na miejsce inwestycji. Inna opcja to basen murowany, wykonywany krok po kroku z betonowych bloczków. Na pewno montaż gotowej niecki z tworzywa sztucznego albo stali zajmie znacznie mniej czasu, aniżeli budowa betonowego basenu. Pamiętajmy jednak, że niecka niecce nierówna.

Stalowa niecka basenowa czy basen z tworzywa sztucznego?

Niecki basenowe z tworzyw sztucznych są tańsze od niecek stalowych, ale na pewno znacznie mniej trwałe. Tworzywa sztuczne, pod wpływem działania promieni słonecznych, stopniowo tracą kolor i kruszeją. Oczywiście materiał wykorzystywany do produkcji basenów jest dodatkowo wzmocniony i zabezpieczony, co zapewnia mu większą wytrzymałość, aniżeli przedmiotom wykonanym ze zwykłego plastiku, niemniej tworzywa sztuczne zawsze przegrywają w zestawieniu ze stalą nierdzewną.

Stal nierdzewna to materiał wyjątkowo trwały, a przy tym na tyle elastyczny, że umożliwia formowanie niecek basenowych o różnych kształtach. Wymiary basenu mogą być dostosowane do oczekiwań inwestorów, podobnie jak jego forma oraz ilość akcesoriów basenowych. Na uwagę zasługuje również kolor, jakim charakteryzują się stalowe baseny do ogrodu. Srebrzysta, połyskująca barwa sprawia, że basen świetnie komponuje się z innymi elementami otoczenia. Poza tym, w przeciwieństwie do niebieskich basenów z tworzywa sztucznego, wygląda nowocześnie i elegancko.

Stalowy basen prywatny – jak go utrzymać w czystości?

Stalowe baseny do ogrodu cieszą się ogromną popularnością również ze względu na wyjątkową szczelność i wysoką higienę. Niecka o gładkich, stalowych ściankach nie przyjmuje zabrudzeń w takim stopniu, jak produkty z plastiku czy betonu. Zabrudzenia nie przywierają, zatem czyszczenie basenu jest bardzo proste. Poza tym stal nierdzewna to materiał, który świetnie znosi działanie chemii basenowej. Regularne stosowanie chemii sprzyja z kolei utrzymaniu czystości wody basenowej. Wymiana wody w trakcie sezonu nie jest konieczna, co oznacza oszczędności w domowym budżecie.