Zalety stosowania pelletu w ogrzewaniu

Pellet to jedno z dostępnych na rynku stałych paliw grzewczych, służące do ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania budynków mieszkalnych i nie tylko. Pellet wykorzystuje się w przydomowych kotłowniach, ale też w magazynach, lokalach usługowych i budynkach użyteczności publicznej. Najpowszechniejszym zastosowaniem pelletu, zwłaszcza pelletu drzewnego, jest jednak ogrzewanie domów jednorodzinnych. Jakie są zalety takiego ogrzewania?

Ogrzewanie pelletem jest bezpieczne i wygodne

Pellet spala się w nowoczesnych kotłach grzewczych. Ceny takich urządzeń są zróżnicowane, bo uzależnione od producenta, od mocy i sprawności urządzenia, a także od ilości dostępnych funkcji. Faktem jest jednak, że każdy kocioł pelletowy, który wykorzystuje się do ogrzewania domu jednorodzinnego, posiada zbiornik na opał i podajnik. Oznacza to, że użytkownicy kotła nie muszą co chwilę kontrolować, jak przebiega proces spalania i czy nie nadeszła pora na dosypanie pelletu. Zasobnik na opał jest na tyle duży, że uzupełniony do pełna, z powodzeniem wystarczy na kilka dni, a nawet na cały tydzień. To sprawia, że obsługa kotła pelletowego nie jest ani skomplikowana, ani uciążliwa. Poza tym nowoczesne piece zostały wyposażone w system pozwalający na wzniecenie ognia bez obecności człowieka – urządzenie uruchamia się automatycznie, a jego pracą można sterować na odległość za pomocą aplikacji w smartfonie. Tym samym nawet podczas długiej nieobecności w domu możemy zadbać o komfort i bezpieczeństwo osób pozostających w budynku.

Pellet drzewny to paliwo czyste i ekologiczne

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu, ale największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny. Jest to paliwo łatwo dostępne i czyste. Wpisując w wyszukiwarkę frazę pellet hurtownia, z łatwością znajdziemy miejsce, które oferuje wysokiej jakości pellet drzewny prosto od producenta. Paliwo pakowane jest w wygodne piętnastokilogramowe worki, dzięki czemu transport i przechowywanie nie sprawiają żadnych trudności. Pellet zamknięty w szczelnych workach nie brudzi, a nawet jeśli przypadkowo rozsypie się w pomieszczeniu, nie pozostawia na podłodze ciemnego osadu, jak ma to miejsce w przypadku węgla.

Piec pelletowy zwykle stoi w przygotowanej do tego celu kotłowni, ale w rzeczywistości pomieszczenie można wykorzystywać także na inne sposoby. W pobliżu kotła na biomasę można nawet suszyć pranie, ponieważ spalanie dobrej jakości pelletu nie powoduje powstawania nieprzyjemnych zapachów. Warto również zauważyć, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, natomiast innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Z tego względu pellet jest paliwem rekomendowanym przez ekologów, oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z opału dobrej jakości. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup pelletu na całą zimę, sprawdźmy czy producent pelletu oferuje produkt wysokojakościowy. Jak to zrobić? Najlepiej zamawiając do domu dwa worki pelletu do testów.

Pellet – łatwa dostępność i konkurencyjne ceny

Pellet, ze względu na to, że jest wytwarzany z odpadów drzewnych, stanowiących produkt uboczny obróbki drzewnej, jest paliwem łatwo dostępnym. Jego produkcją zajmują się również niektóre tartaki. Jeśli zaś chodzi o ceny, są porównywalne z cenami węgla typu ekogroszek. Pellet jest jednak znacznie czystszy i bardziej ekologiczny.