Jakie schody zewnętrzne wybrać?

Schody wejściowe do domu można zbudować na kilka sposobów. Możliwości jest wiele, dlatego wykonanie stabilnej, funkcjonalnej, bezpiecznej, a przy tym estetycznej, wizualnie pasującej do budynku konstrukcji, nie powinno sprawiać większych trudności. Schody zewnętrzne mogą powstać z betonu, kostki, metalu, a nawet drewna. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Schody zewnętrzne betonowe

Beton to materiał chętnie wykorzystywany zarówno w przypadku schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Schody betonowe są stosunkowo tanie i łatwe do wykonania, ale większość inwestorów musi potem dokupić materiał wykończeniowy, którego ceny potrafią być naprawdę wysokie.

Schody betonowe mogą przyjmować różne kształty, mogą to być schody pełne, osadzone na gruncie, albo konstrukcje zawieszone nad gruntem. Mogą to być schody proste lub z zabiegiem, wąskie, przyklejone do ściany budynku, albo szersze, usytuowane na wprost wejścia. Wiele zależy tutaj od konstrukcji budynku i wysokości, na jakiej znajduje się wejście do domu.

Schody z betonu obkłada się materiałem dekoracyjnym w postaci płytek ceramicznych, albo płyt kamiennych. Jeśli schody są niskie i połączone z podjazdem, można ułożyć na nich kostkę brukową. Czasem zdarza się też, że schody pokrywane są płytami tarasowymi.

Schody metalowe zewnętrzne

Jeśli nie beton, to co? Okazuje się, że wielu inwestorów stawia obecnie na schody metalowe. Oczywiście takie, które zostały zabezpieczone przed działaniem korozji i dopasowane do stylistyki budynku. Schody zewnętrzne metalowe najczęściej dobiera się do balustrad balkonowych i tarasowych, rynien i parapetów oraz koloru pokrycia dachowego. Wszystko po to, by całość prezentowała się estetycznie i mimo upływu lat, zachowywała schludny wygląd.

Schody metalowe zewnętrzne mogą posiadać stopnie wykonane z metalowych kratownic albo wzmocnionych tworzyw sztucznych. Mogą przyjmować różne kształty, choć największym zainteresowaniem cieszą się schody proste o lekkiej, ażurowej konstrukcji. Oczywiście producent schodów metalowych ma w swojej ofercie także schody kręcone zewnętrzne. Schody okrągłe sprawdzą się zwłaszcza na tyłach budynku, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w ogrodzie, ale zadbać o możliwość bezpośredniego zejścia z piętra domu do ogrodu.

Schody zewnętrzne z drewna

Schody drewniane to zdecydowanie rzadszy wybór. Drewno prezentuje się pięknie, ale jego walory estetyczne lepiej wykorzystać w pomieszczeniach, a nie na zewnętrz, gdzie drewniana konstrukcja musi mierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Drewno konstrukcyjne jest oczywiście odpowiednio zaimpregnowane, zabezpieczone, ale po latach deszcz, mróz i ostre słońce spowodują pewne zniszczenia. Dlatego jeśli chcemy mieć przed domem trwałe, solidne schody zewnętrzne, lepiej postawić na produkty z metalu, albo wykonać konstrukcję z betonu.