Jak ułatwić kominiarzowi dostęp do komina?

Właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego zobowiązany jest do systematycznego kontrolowania stanu technicznego instalacji wewnętrznych (i nie tylko). Kontroli podlegają zwłaszcza instalacje gazowe i elektryczne, ale także instalacja wentylacyjna i przewody kominowe. Jeśli chodzi o te ostatnie, przeglądu kominiarskiego może dokonać wyłącznie osoba z uprawnieniami budowlanymi, a najczęściej jest to mistrz kominiarstwa. Tyle tylko, że aby sprawdzić stan techniczny i drożność komina, musi wejść na dach, co nie zawsze jest łatwe. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ułatwić kominiarzowi dostęp do komina.

Akcesoria dachowe ułatwiające komunikację dachową

Montaż systemu komunikacji dachowej nie jest obowiązkowy w każdym przypadku. Obowiązek spoczywa przede wszystkim na właścicielach wysokich budynków zwieńczonych stromym dachem. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w przepisach prawa budowalnego. Ale nawet jeśli z przepisów wynika, że w danym przypadku stopnie kominiarskie nie są obowiązkowe, nadal warto rozważyć ich montaż. Dlaczego? Ponieważ zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po dachu, zwiększają bezpieczeństwo i komfort osób, które muszą dotrzeć do komina. Poza tym czasem może zdarzyć się tak, że kominiarz odmówi wejścia na dach budynku, jeśli nie ma na nim odpowiednich zabezpieczeń.

Warto również dodać, że stopnie kominiarskie to ułatwienie nie tylko dla kominiarzy, ale również wszystkich innych osób, które z jakiegoś powodu muszą wejść na dach. Czasem właściciel budynku chce sam sprawdzić, jak wygląda wlot do komina, czy nie został zanieczyszczony przez ptactwo. Czasem chce skontrolować stan techniczny dachu po nawałnicy. Innym razem zależy mu na oczyszczeniu rynien, albo usunięciu mchu z połaci dachowej, a niekiedy chodzi po prostu o montaż anteny dachowej.

Stopnie kominiarskie i ława kominiarska – jak to funkcjonuje?

Jeśli chodzi o stopnie kominiarskie, są to niewielkie metalowe podnóżki, w których bez problemu mieści się stopa dorosłej osoby (oczywiście stopa w obuwiu). Stopnie kominiarskie montuje się w równych odległościach na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina, albo od drabiny dachowej do komina. Możliwe są także inne konfiguracje. Jaka jest odległość pomiędzy poszczególnymi stopniami? Z całą pewnością nie powinna być większa niż średnia długość kroku dorosłej osoby.

Z kolei ława kominiarska jest montowana pojedynczo, tj. zwykle na jednym dachu widnieje tylko jedna taka ława. Umieszcza się ją na końcu ścieżki wyznaczonej przez stopnie kominiarskie, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Ława kominiarska sprawia, że kominiarz może stanąć na dachu w wygodnej pozycji. Stoi prosto, na równiej powierzchni, dlatego czyszczenie komina jest w takiej sytuacji łatwiejsze. Poza tym ława nierzadko umożliwia dostęp do wysokich kominów, do których nie dałoby się zajrzeć, stojąc bezpośrednio na połaci dachu. Jest również miejscem, w którym kominiarz może odłożyć sprzęt, który wniósł na dach. W innym przypadku niektóre przedmioty mogłyby zsunąć się na dół.

Kupując ławy i stopnie kominiarskie, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz to, czy są elementami odpornymi na korozję. Dobrze również, jeśli ich kolorystyka będzie spójna z kolorem pokrycia dachowego.