Pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

Poszukując alternatywnej metody dla ogrzewania węglowego i gazowego, natkniemy się na szereg informacji dotyczących ekogroszku i pelletu. Obie metody uznawane są za ekologiczne i cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem. Ale którą z nich lepiej wybrać i dlaczego? Co sprawdzi się lepiej w obliczu rosnących cen paliw i rosnącego zainteresowania tematem ekologii?

Jak powstaje pellet?

Pellet to termin stosowany na określenie opału grzewczego przyjmującego postać granulatu i powstałego z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i dziedzin pokrewnych. Pellet nazywa się również biomasą – przedrostek „bio” nie jest tu bez znaczenia, ponieważ pellet uznawany jest za paliwo ekologiczne.

Biomasa powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem części roślin. Mogą to być łupiny słonecznika, słoma zbóż albo odpady drzewne. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny, zwłaszcza sosnowy. Do jego produkcji wykorzystuje się zręby i wióry nagromadzone w procesie obróbki drewna. Co ważne – drzewa nie są ścinane specjalnie z myślą o produkcji pelletu. Biomasa powstaje wyłącznie z odpadów, co również wpływa na to, że jest paliwem ekologicznym. Dodajmy również, że drewno jest surowcem odnawialnym i choć rośnie wiele lat, to ostatecznie odrasta. Nie mamy tutaj do czynienia z bezpowrotnym wykorzystaniem złóż, jak w przypadku węgla.

Ogrzewanie pelletem – zalety

W procesie spalania pelletu nie dochodzi do powstawania smogu, gdyż emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, a innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Tę czystość biomasy uznaje się na jej największą zaletę. Zresztą biomasa czysta jest również w znaczeniu dosłownym. Nie jest czarna i smolista, nie brudzi podłogi. Kiedy przesypujemy granulat do innego pojemnika, nie musimy obawiać się, że w powietrzu uniesie się chmura ciemnego osadu. Węgiel, nawet najczystszy, jest niestety materiałem brudzącym. Pod tym względem pellet zdecydowanie wygrywa z ekogroszkiem.

Dobry producent pelletu dostarcza paliwo wysokiej jakości. Co to oznacza? Przede wszystkim to, iż pellet jest wysokokaloryczny, ma odpowiednią wilgotność i wyróżnia się niską zawartością popiołu. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, umożliwiającym ekonomiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych i nie tylko. Wielu wybiera go właśnie ze względu na wysoką wartość opałową. Ogrzewanie pelletem jest po prostu opłacalne pod względem finansowym, a przy tym bardzo wygodne.

Pellet sprzedawany jest w wygodnych foliowych workach, co znacznie ułatwia transport i przechowywanie. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy pellet hurt, pellet cena i odwiedzić strony kilku sprzedawców. Pellet można składować w komórce, garażu, ale również w kotłowni. Worki układa się jeden na drugim, co sprawia, że opał zajmuje znacznie mniej miejsca aniżeli wysypany bezpośrednio na podłogę węgiel, czy nawet ekogroszek. Ekogroszek z reguły sprzedawany jest luzem, choć można kupić go we workach, ale w nieco wyższej cenie.

Pellet czy ekogroszek?

Kaloryczność ekogroszku zbliżona jest do kaloryczności pelletu, ale ten ostatni ma przewagę w kwestii ekologii, czystości i łatwości obsługi kotła grzewczego. Dlatego stojąc przed wyborem nowego pieca do domu, powinniśmy postawić na ogrzewanie pelletem.