Pellet pelletowi nierówny. Jaki powinien być dobry pellet?

Od wielu lat rządzący i ekolodzy namawiają do wymiany starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne. Wśród wielu rekomendowanych rozwiązań znalazły się kotły pelletowe. Korzystanie z takich kotłów rzeczywiście ma wiele zalet, ale pod warunkiem, że zakupiony opał spełnia normy jakościowe. Niestety na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują pellet wątpliwej jakości. Dlatego każdy użytkownik kotła pelletowego powinien wiedzieć, jak odróżnić dobry pellet od paliwa złej jakości.

Dobry pellet, czyli jaki?

Dobry pellet spala się równo i długo, tym samym przekazując do instalacji grzewczej odpowiednią ilość ciepła. Jeśli pellet nie spala się do końca, a spieka i tworzy trudny do usunięcia żużel, można wnioskować, że opał nie spełnia swojej funkcji w sposób należyty. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy pellet powoduje ciągłe awarie podajnika i wpływa na gromadzenie się ogromnych ilości popiołu w popielniku. Oczywiście popiół pelletowy stanowi cenny nawóz roślinny, ale przecież nikt nie kupuje pelletu po to, by wytwarzać z niego popiół. Podstawowym zadaniem opału grzewczego jest ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Jeśli to zadanie nie może być spełnione, w pomieszczeniach utrzymuje się zbyt niska temperatura, należy rozważyć zakup opału z innego źródła.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Ogrzewanie pelletem powinno być przyjemne, a przynajmniej znacznie mniej skomplikowane aniżeli korzystanie z węgla. Dobrej jakości pellet to paliwo czyste, niewydzielające przykrych zapachów nawet w procesie spalania. Pellet nie pozostawia ciemnego osadu, nie brudzi rąk i podłogi. W trakcie przesypywanie opału nie musimy uważać na chmurę ciemnego pyłu. Poza tym pellet drzewny sprzedawany jest w wygodnych workach o wadze 15 kg, co ułatwia zarówno uzupełnianie podajnika, jak i przechowywanie zapasów.

Skoro mowa o workach pelletu, pamiętajmy, by w przypadku, gdy chcemy złożyć zamówienie w nowym sklepie, najpierw zapytać o możliwość zakupu pojedynczego worka. Wówczas, przed zakupem opału na całą zimę, możemy przetestować, czy rzeczywiście jest to pellet dobrej jakości. Oczywiście jakieś informacji na ten temat dostarczają dane zamieszczone na stronie producenta (kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu), ale najlepiej przeprowadzić testy we własnym zakresie.

Zatem, jak rozpoznać dobry pellet? Przede wszystkim przyjrzyjmy się temu, jak wygląda granulat, czy ma równą wielkość, jednolitą strukturę i barwę, czy nie jest pokruszony i czy we worku nie znajduje się zbyt wiele popiołu. Warto opał powąchać, by sprawdzić, czy nie unoszą się żadne chemiczne zapachy, co mogłoby sugerować wykorzystanie w produkcji sztucznych dodatków. Kolejnym krokiem jest uruchomienie pieca. Obserwujemy, czy pellet spala się do końca, czy nie spieka się, nie kopci w podejrzany sposób. Jeśli pellet drzewny przejdzie taki test pomyślnie, można pomyśleć o zakupie opału na całą zimę.

Pellet drzewny a inne rodzaje pelletu

W przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny, ale jakość innych rodzajów pelletu (np. słonecznikowy, słomiany) również można sprawdzić w powyższy sposób. Żaden pellet nie powinien sprawiać problemów w użytkowaniu kotła na biomasę.