Czym jest klejonka sosnowa?

Klejonka sosnowa to materiał cieszący się dużym zainteresowaniem w budownictwie i branży meblarskiej. Klejonkę sosnową można nabyć w dobrych sklepach budowlanych, albo zamówić prosto od producenta, którym najczęściej jest tartak.

Jak powstaje klejonka sosnowa?

Jak sama nazwa wskazuje, klejonka sosnowa powstaje z drewna sosnowego. Drewno sosnowe to doskonały surowiec do produkcji mebli i podłóg, ponieważ charakteryzuje się dużą sprężystością i wytrzymałością. Meble sosnowe są stosunkowo lekkie, co uważa się za jedną z ich największych zalet. Sosna ma ładny kolor i usłojenie, dlatego wykonane z tego drewna meble, podłogi i drzwi prezentują się nienagannie. Są przy tym dostępne w stosunkowo niskich cenach. Przystępne ceny drewna sosnowego wynikają z faktu, iż sosna pospolita jest jednym z najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w rodzimych lasach.

W stolarstwie wykorzystuje się zarówno deski sosnowe, jak i klejonkę. Klejonka sosnowa powstaje z połączenia kilku warstw drewna sosnowego. Oczywiście są to warstwy bardzo cienkie, układane wyjątkowo ściśle i klejone są specjalnym klejem. Warstwowe łączenie drewna sprawia, że materiał jest odporny na odkształcenia i pęknięcia. Wysoką wytrzymałość klejonki uzyskuje się również dlatego, iż każda kolejna warstwa drewna układana jest prostopadle do poprzedniej.

Klejonka sosnowa a tarcica sosnowa

Zarówno klejonka sosnowa, jak i tarcica sosnowa, to produkty oferowane przez tartaki. Pojęć tych nie stosuje się jednak wymiennie, ponieważ klejonka i tarcica to zupełnie różne materiały, choć obydwa powstają z drewna sosny. O ile jednak tarcica jest materiałem powstałym w wyniku piłowania sosny (np. zwykłe deski), o tyle przygotowanie klejonki wymaga więcej pracy. Drewno musi być pocięte ma mniejsze, równe kawałki, a następnie starannie ułożone warstwowo i sklejone. Jeśli tartak chce pozyskiwać nowych klientów (stolarnie itp.) oraz nawiązywać z nimi długofalową współpracę, nie może pozwolić sobie na przygotowanie klejonki wątpliwej jakości.

Zalety stosowania klejonki sosnowej

Klejonka sosnowa to swego rodzaju płyta powstała z drewna wysokiej jakości. Klejonki nie produkuje się z drewna chorego, słabego, czy pokrytego środkami chemicznymi. Drewno ma być zdrowe i wolne od zabrudzeń. Tak powstała płyta jest materiałem wytrzymałym, a przy tym zapewniającym estetyczny wygląd meblom, schodom i innym drewnianym elementom, jakie spotykamy we wnętrzach mieszkalnych i nie tylko.

Stosowanie drewna przetworzonego pozwala na dostosowanie materiału do wymagań klienta. Klejonka sosnowa jest łatwa w obróbce, dlatego znajduje zastosowania w wielu gałęziach przemysłu, oczywiście na czele z meblarstwem i budownictwem.

Klejonka sosnowa i jej zastosowania

Jednym z najpopularniejszych zastosowań klejonki sosnowej jest produkcja mebli. Z klejonki powstają meble do wszystkich pomieszczeń, w tym także do kuchni i łazienki. Klejonkę wykorzystuje się do produkcji blatów kuchennych, podłóg, schodów drewnianych i modułowych, drzwi i ościeżnic. Klejonka sosnowa znajduje zastosowania w trakcie wykańczania wnętrz domów, mieszkań i biurowców, ale może być wykorzystywana również na zewnątrz, m.in. do produkcji mebli ogrodowych, domków dla dzieci, altan, ławek parkowych itd.

Zapotrzebowanie na klejonkę sosnową jest naprawdę duże, dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, tartak przygotowuje produkt w różnych wymiarach, tak by nabywcy od ręki mogli otrzymać odpowiednią ilość materiału. Oczywiście możliwe jest także zamówienie klejonki w niestandardowych wymiarach i oklejenie jej laminatem. Ze względu na powszechne występowanie sosny i łatwość w jej pozyskiwaniu, klejonka sosnowa, nawet przygotowana na specjalne zamówienie, dostępna jest w przystępnych cenach.