Pellet a ekologia

Każdego roku w sezonie grzewczym powraca problem smogu, który dusi polskie miasta, a nierzadko również i wsie. Zanieczyszczenia powietrza to poważny problem, choć do niedawna przez wielu bagatelizowany. Na szczęście w ostatnich latach świadomość społeczeństwa znacząco wzrosła. Zdajemy sobie sprawę, jakie zjawiska i zachowania w największym stopniu wpływają na złą jakość powietrza i coraz częściej rezygnujemy ze stosowania niewłaściwych praktyk. Wiele osób decyduje się na wymianę starego pieca węglowego na nowoczesne urządzenie grzewcze, np. piec na pellet. Pellet a ekologia to temat, którym powinien zainteresować się każdy, kto chce ogrzewać swój dom zarazem ekonomicznie i ekologicznie.

W jaki sposób powstaje pellet?

Na polskim rynku można nabyć m.in. pellet słonecznikowy i pellet słomiany. Największą popularnością cieszy się jednak pellet drzewny. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Oznacza to, że drzewa nie są ścinane specjalnie z przeznaczeniem na pellet. Surowiec do produkcji pelletu pozyskiwany jest przy okazji obróbki drzewnej i stanowi jej materiał poprodukcyjny. Gdyby nie został wykorzystany przez producentów pelletu, prawdopodobnie zostałby zutylizowany.

Wykorzystywanie odpadów w procesach produkcyjnych można nazwać podejściem ekologicznym. Nie dopuszczamy do marnowania surowca drzewnego, jednocześnie zapobiegając masowej wycince drzew. Wykorzystanie surowca pochodzenia organicznego, czyli pochodzącego z produkcji rolnej lub leśnej, również zyskuje uznanie ekologów. Poza tym pamiętajmy, że zasoby drzewne nie wyczerpują się tak, jak ma to miejsce w przypadku złóż węgla. Lasy odrastają, chociaż zajmuje to wiele lat.

Pellet drzewny powstaje wyłącznie ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Trzeba to podkreślić – do produkcji pelletu nie wykorzystuje się żadnych sztucznych dodatków, żadnych środków chemicznych. Jest to paliwo czyste, powstałe wyłącznie z surowców roślinnych.

Pellet a ekologia – proces spalania pelletu

Omawiając temat pellet a ekologia, należy zwrócić uwagę nie tylko na proces pozyskiwania surowca, ale również na to, w jaki sposób opał jest spalany i jakie w tym czasie zachodzą procesy. Najważniejsze jest to, że spalanie pelletu nie powoduje powstawania szkodliwego smogu. Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jest ona równa zeru. A co z innymi substancjami? Wnikliwe badania wykazały, że emisja innych szkodliwych substancji została ograniczona do minimum i jest zdecydowanie niższa aniżeli w przypadku węgla typu ekogroszek, nie mówiąc już o innych rodzajach paliw kopalnianych.

Dla użytkowników kotłów na pellet na pewno duże znaczenie ma również to, że opał nie brudzi. Korzystając z pelletu, nie musimy obawiać się czarnego pyłu, który osiada na wszystkim dookoła. Pellet jest paliwem czystym, bardzo wygodnym w transporcie i przechowywaniu. W procesie spalania nie wydziela brzydkich zapachów (pachnie palonym drewnem), nie powoduje powstawania gryzącego w oczy dymu. Zalety tego ekologicznego paliwa dostrzegają również rządzący, którzy uruchomili specjalne programy dla tych, którzy chcą wymienić stare źródło ogrzewania na piec na pellet.