Panele laminowane czy winylowe?

Jakiś już czas temu rynek podłóg wzbogacił nowy produkt – panele winylowe. Nieśmiałe wejście do ofert producentów, dość szybko przerodziło się w bardzo dobre przyjęcie tych podłóg. Jest to kolejna alternatywa dla podłóg drewnianych oraz laminowanych. Porównując dwa rodzaje paneli, czyli tzw. winyli i laminatów warto zwrócić uwagę na kilka różnic, które wynikają m.in. z wykorzystywanego przy produkcji materiału, z którego wykonane są oba rodzaj podłóg. Na co zwrócić uwagę szukając tej idealnej podłogi do swojego domu lub mieszkania?

Panele laminowane – klasa ścieralności i użyteczności

W poszukiwaniu idealnej podłogi z pewnością będziemy również rozważać wybór paneli laminowanej. Ten rodzaj podłogi od kilku dekad jest niezwykle popularny. Wybieramy je do mieszkań, domów, a także budynków użyteczności publicznej. W zależności od wytrzymałości mogą być stosowane nawet właśnie w miejscach o dużej intensywności użytkowania. Jeśli więc szukamy podłogi laminowanej to przede wszystkim zwróćmy uwagę na klasę ścieralności i użyteczności. Ta pierwsza klasa może wynosić AC3 lub AC4 jeśli mają one trafić do domu. Cała skala mieści się w przedziale od AC1 do AC6. Te wyższe wartości powinny trafiać do wspomnianych już budynków użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o klasę użyteczności to określa ona wartościami liczbowymi czy panele powinny trafić do domów, czy do publicznych przestrzeni, a także sprawdzą się w przestrzeniach o małej intensywności użytkowej czy dużej intensywności. Samo wzornictwo obecnie prezentuje się wyjątkowo estetycznie i wiernie odwzorowuje naturalne usłojenie. Jeśli zależy nam na tym, by w kuchni znalazł się ten sam rodzaj podłóg powinniśmy wybrać produkt o podwyższonej odporności na wilgoć.

Panele winylowe – czym się charakteryzują?

Nowoczesne panele podłogowe będą charakteryzowały się pięknym wzornictwem, niezwykle wiernie imitującym naturalny materiał. Będą jednak miały pewną przewagę nad drewnem i laminatem. Winyl nie jest podatny na działanie wilgoci, a nawet wody. Dlatego też nadaje się do położenia do kuchni i do łazienki. Wyjątkowa trwałość paneli winylowych pozwala więc stworzyć w mieszkaniu i w domu jednolitej podłogi. Jaki otrzymujemy efekt? Ten sam rodzaj podłogi jest sam w sobie efektowny, ale pełni też inną rolę – w ten sposób optycznie powiększamy przestrzeń wewnątrz domu i mieszkania. To cenna właściwość tym bardziej, jeśli podłoga ma trafić do mniejszego mieszkania.

Zwrócić należy także uwagę, że winyle sprawdzają się także przy ogrzewaniu podłogowym. Są one miękkie i przyjemne w dotyku oraz wyjątkowo izolują dźwięki. Łatwo je także utrzymać w czystości.

Nie da się jednak ukryć, że jeśli zdecydujemy się np. na panele wodoodporne marki quick step będziemy musieli przeznaczyć większą kwotę. Natomiast sama prezencja niewiele się od siebie różni. Wierzchnia warstwa zarówno paneli winylowych, jak i paneli laminowanych wyglądają wyjątkowo estetycznie, wiernie odwzorowując naturalne usłojenie drewna.