Pellet tylko drzewny? Jakie są rodzaje pelletu?

Piece węglowe zdecydowanie odchodzą do lamusa. Dziś stawia się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania i urządzenia grzewcze, które nie wymagają uciążliwej obsługi. W polskich domach coraz rzadziej mieszkają rodziny wielopokoleniowe, a to oznacza, że dom zamieszkiwany przez młodsze osoby, przez większość dnia pozostaje pusty. Dobrze zatem, jeśli budynek jest wyposażony w system grzewczy, który nie wymaga ciągłego nadzoru i którym można sterować na odległość. Doskonale sprawdza się tutaj ogrzewanie pelletem.

Jaki pellet dla budynku jednorodzinnego?

Pellet to paliwo powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych. Oczywiście nie mogą to być jakiekolwiek odpady, a starannie wyselekcjonowane części roślin, które mogą stać się wysoko energetycznym paliwem grzewczym. Takie paliwo nazywamy biomasą. Zwyczajowo biomasę wytwarza się z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Biomasę można zatem nazwać paliwem pochodzenia naturalnego, paliwem ekologicznym, a więc cenionym w czasie, gdy tak szybko wzrasta świadomość społeczeństwa w temacie zanieczyszczeń powietrza.

W budynkach jednorodzinnych spala się przede wszystkim pellet drzewny. Takie paliwo powstaje ze zrębów i wiórów stanowiących produkt uboczny obróbki drzewnej. Dostawcą surowca drzewnego do firm zajmujących się produkcją pelletu bardzo często są tartaki, a bywa i tak, że właściciele tartaków sami rozpoczynają produkcję ekologicznego paliwa. Jeśli producent pelletu drzewnego pozyskuje surowiec z własnych źródeł, może zadbać o jego właściwie przygotowanie, co znajduje odzwierciedlenie w jakości produktu końcowego.

Pellet drzewny a inne rodzaje pelletu

Pellet drzewny to niewątpliwie najpopularniejszy, ale nie jedyny rodzaj biomasy. Dobry pellet produkuje się także z innych roślin, m.in. ze słomy zbóż albo łusek słonecznika. Każdy rodzaj pelletu ma nieco inny kolor, nieco inne właściwości i tym samym nadaje się do nieco innych zastosowań. Pellet słomiany bywa wykorzystywany w gospodarstwach domowych, ale z pewnością znacznie rzadziej, aniżeli dobry pellet drzewny, np. sosnowy. Z kolei pellet słonecznikowi lepiej nadaje się do zastosowań przemysłowych.

Ogrzewanie pelletem drzewnym

Ogrzewanie pelletem to świetna alternatywa dla ogrzewania olejowego czy gazowego. Nowoczesne kotły pelletowe nie wymagają ciągłego nadzoru i skomplikowanej obsługi. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie uruchamia się samoczynnie i utrzymuje w pomieszczeniu pożądaną temperaturę. Piec działa bezobsługowo przez długi czas – jedyne, o czym należy pamiętać, to uzupełnienie zapasów opału, a od czasu do czasu opróżnienie popielnika. Jeśli jednak kupimy dobry pellet, popiołu będzie niewiele, poza tym można go wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.

Cena pelletu jest zbliżona do ceny ekogroszku, kaloryczność również kształtuje się na podobnym poziomie. Ogrzewanie pelletem jest jednak znacznie bardziej opłacalne ze względu na wygodę i czystość użytkowania. Pellet nie brudzi i nie wydziela przykrych zapachów.