Czym powinno się charakteryzować wysokiej jakości drewno?

Nowoczesność kojarzy się z gładkimi formami, połyskiem, dużą ilością szkła i aluminium. Ale czy to oznacza, że produkty wykonane z drewna nie są już w modzie? Nic podobnego! Drewno to surowiec o rozmaitych zastosowaniach, chętnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Oczywiście niezwykle ważne jest, byśmy do produkcji mebli, podłóg, schodów czy blatów kuchennych wykorzystywali drewno dobrej jakości. Dzięki temu zużycie produktów będzie postępowało znacznie wolniej.

Gdzie kupić dobrej jakości drewno?

Przygotowanie drewna konstrukcyjnego we własnym zakresie jest procesem dość trudnym, ponieważ wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. Niezwykle przydatna jest również dobra znajomość właściwości poszczególnych gatunków drewna, a także środków przeznaczonych do impregnacji. Dlatego drewno najlepiej zamawiać na tartakach, zwłaszcza takich, które cieszą się dobrą opinią i oferują szeroką gamę różnorodnych produktów (zobacz tartak Tarskol).

Drewno i materiały drewnopodobne wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie i meblarstwie, ale drewno znajduje zastosowanie także w górnictwie, energetyce, służy do produkcji narzędzi, zabawek, przedmiotów dekoracyjnych. Drewno sprawdza się także jako materiał opałowy oraz surowiec do produkcji papieru. Faktem jest jednak, że najbardziej znane produkty tartaczne to jednak deski, bale, łaty, listwy, a także kantówki sosnowe okienne i drzwiowe.

Tartak zajmuje się obróbką drewna różnych gatunków, ale najpowszechniejszym materiałem pozostaje oczywiście tarcica sosnowa. Tarcica, czyli drewno pozyskane (przetarte) z kłody drewna za pomocą pilarek. Sosna to najpowszechniej występujący w Polsce gatunek drewna iglastego. Posiada szereg właściwości, które doceniają budowlańcy, producenci podłóg, stolarki drzwiowej i okiennej, producenci mebli i schodów z drewna, a wreszcie dekoratorzy wnętrz.

Drewno z sosny – wysoka jakość w przystępnej cenie

Drewno sosnowe jest łatwo dostępne, stosunkowo tanie i nie sprawia trudności w obróbce, ale to nie jedyne właściwości surowca, które wpłynęły na jego popularność.

Drewno z sosny jest elastyczne, sprężyste, dzięki czemu dobrze sprawdza się podczas realizacji różnorodnych projektów. Drewno jest też lekkie (znacznie lżejsze niż dąb, czy buk), dlatego pracuje się z nim przyjemnie, a gotowe produkty nie sprawiają problemów w czasie użytkowania (np. podczas zmiany ustawienia mebli w pomieszczeniu). Sosna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a odporność tę można dodatkowo podnieść dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów impregnujących. Ponadto na uwagę zasługuje kolor u usłojenie drewna sosnowego. Kolor jest jasny, przyjemny dla oka, ale barwienie sosny również jest możliwe i przebiega w prosty sposób.

Tarcica sosnowa – jak wybierać drewno na tartaku?

Znamy już liczne zalety sosny, ale musimy pamiętać, że wszystko to dotyczy drewna zdrowego i wolnego od wad. Wybierając się na tartak, powinniśmy dokładnie obejrzeć, jak wygląda proces składowania drewna. Przygotowana tarcica sosnowa znajduje się na różnych etapach wysychania. Na tartakach możemy zobaczyć drewno tuż po ścięciu, zaraz po przetarciu, jak i takie, które składowane jest tam dłuższy czas. Dobrze, jeśli drewno obejrzymy wraz z fachowcem, np. osobą, która zajmie się wykonaniem naszego dachu.