Jakie są popularne rodzaje schodów?

Schody dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne umożliwiają sprawne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku, natomiast zewnętrzne zazwyczaj prowadzą do drzwi wejściowych, które znajdują się znacząco ponad poziomem gruntu. Zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom schodów.

Rodzaje schodów – podział ze względu na zastosowany materiał

Schody wykonuje się z różnych materiałów. Czasem dany materiał wybierany jest ze względów estetycznych, innym razem z powodu właściwości fizycznych. Zdarza się też, że to kształt i wielkość schodów determinują wybór materiału.

Schody żelbetonowe

Zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą być wykonane z żelbetonu. Przed wykonaniem żelbetonowej konstrukcji konieczne jest przygotowanie szalunku z desek. Wlany w specjalną formę beton utwardza się i w sposób trwały zespala z konstrukcją budynku. Schody żelbetonowe są solidne i stabilne. Jeśli w budynku jest miejsce na wykonanie schodów z żelbetonu, zwykle inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że po latach użytkowania schodów nie da się wymontować i wymienić na inne. Można natomiast wymienić materiał, który został wykorzystany do ich obłożenia. Zazwyczaj jest to drewno, płytki schodowe albo kamień dekoracyjny.

Schody drewniane

Drugim popularnym rodzajem schodów są produkty z drewna. Producent schodów drewnianych oferuje schody młynarskie, schody zabiegowe, strychowe i wiele innych. Produkty z drewna cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość dostosowania ich wyglądu do indywidualnych potrzeb inwestorów, a także ze względu na liczne walory estetyczne. Drewno nie jest tak trwałe jak żelbeton, ale niektóre gatunki charakteryzują się wyjątkową twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, za sprawą specjalnych impregnatów, trwałość drewna można jeszcze wydłużyć.

Schody metalowe

Kolejny popularny rodzaj schodów to produkty metalowe, a właściwie posiadające metalową konstrukcję i stopnie wykonane z drewna albo wzmocnionych tworzyw sztucznych. Tego typu schody znajdują zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz budynków, ponieważ odpowiednio przygotowany metal nie tylko wygląda estetycznie, ale świetnie znosi działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Do najpopularniejszych rodzajów schodów metalowych zaliczamy schody modułowe i schody spiralne.

Schody młynarskie, wachlarzowe, spiralne, zabiegowe

Rodzaje schodów wyróżniamy również ze względu na kształt schodów i kierunek biegu. Możemy mówić o schodach jednobiegowych, nazywanych również prostymi (świetny przykład to schody młynarskie). Mamy też schody dwubiegowe ze spocznikiem albo jednobiegowe z pojedynczym zabiegiem. Mamy również schody zabiegowe, których stopnie przy zmianie kierunku przyjmują kształt trójkąta lub trapezu. Mamy schody na planie koła, czyli schody spiralne, okrągłe. Mamy schody półokrągłe, nazywane wachlarzowymi. Tak bogata różnorodność schodów powoduje, że każdy budynek może wyglądać oryginalnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.