Na co zwrócić uwagę przy wyborze pelletu?

Ogrzewanie budynku mieszkalnego potrafi w znacznym stopniu nadwerężyć budżet, zwłaszcza jeśli tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ceny opału idą w górę, a przewidywania meteorologów wskazują, że zima będzie stosunkowo mroźna. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wcześniejszy zakup opału. Wówczas mamy więcej czasu na poszukiwania pelletu dobrej jakości.

Pellet na sezon grzewczy

Ci, którzy kolejny rok z rzędu ogrzewają dom pelletem, mniej więcej wiedzą, ile opału powinni zgromadzić przed sezonem grzewczym. Pozostali również mogą obliczyć wymaganą ilość, biorąc pod uwagę powierzchnię użytkową domu, moc i sprawność kotła grzewczego, preferowaną wysokość temperatury w pomieszczeniach, a także dane dotyczące kaloryczności paliwa. Na podstawie wyliczeń można zamówić biomasę na całą zimę, ale zanim to nastąpi, warto kupić kilka worków pelletu do testów.

Przy wyborze pelletu z hurtowni warto zwrócić uwagę, czy producent pelletu oferuje wyłącznie sprzedaż hurtową, czy też jest skłonny przesłać jeden albo dwa worki paliwa do testów. Informacje podane przez producenta mówią sporo na temat jakości opału, ale najwięcej dowiemy się, gdy zaczniemy spalać pellet drzewny we własnej kotłowni.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Zacznijmy od informacji podanych przez producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na kaloryczność pelletu, wilgotność oraz zawartość popiołu. Najlepiej, jeśli wymienione wartości są zbliżone do przyjętych za wzorcowe, czyli takich, jakie posiada pellet certyfikowany. Dobrze również, jeśli producent pelletu przekazuje informacje na temat pochodzenia surowca na pellet oraz procesu produkcyjnego.

Dobrej jakości pellet drzewny powstaje z czystego surowca drzewnego, a więc zrębów i wiórów zgromadzonych w trakcie obróbki zdrowych drzew. Drewno nie powinno być pokryte pleśnią czy środkami chemicznymi. Niedopuszczalne jest również mieszanie z surowcem drzewnym materiałów drewnopodobnych i sztucznych lepiszczy. Wpisując w wyszukiwarkę hasła pellet hurt, albo pellet hurtownia, zwróćmy uwagę na producentów, którzy dysponują własnym surowcem, czyli prowadzą tartak.

Wysokiej jakości pellet drzewny

O tym, jak rozpoznać dobry pellet informują różnorodne poradniki dotyczące ekologicznych metod grzewczych. Okazuje się, że o jakoś pelletu może świadczyć już jego wygląd i zapach. W worku z biomasą nie powinno być zbyt wiele popiołu, ani też pokruszonego granulatu. Granulki powinny mieć równą wielkość, jednolity kolor i strukturę. Jeśli jest inaczej, a po otwarciu worka uderza nas chemiczny zapach, można mieć wątpliwości, czy mamy do czynienia z opałem dobrej jakości.

Dobry pellet spala się równo i długo. Nie spieka się, nie strzela, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jeśli dobrze wypada w domowych testach, można pomyśleć o zakupie większej ilości opału na cały sezon grzewczy.