Uchwyty odgromowe – montaż instalacji piorunochronnej

Przepisy prawa jasno podają, w jakich sytuacjach instalacja odgromowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia budynku. Dotyczy to przede wszystkim budynków użyteczności publicznej, a także budynków mieszkalnych o znacznej powierzchni i wysokości. Może się jednak okazać, że dom o przeciętnej wysokości jest najwyższym budynkiem w okolicy i choć prawo nie nakazuje montażu instalacji, warto taką opcję rozważyć. Osprzęt odgromowy, czyli uchwyty odgromowe, zwody i uziomy, nie są produktami szczególnie drogimi, a bezpieczeństwo budynku i znajdujących się w nim osób powinno być dla wszystkich priorytetem.

Elementy instalacji piorunochronnej

Instalacja piorunochronna składa się z szeregu elementów, które łącząc się ze sobą, zapewniają połączenie pomiędzy najwyższym punktem na dachu budynku a uziomem umieszczonym w gruncie. Do wykonania instalacji wykorzystuje się wspomniane uziomy, przewody odprowadzające, uchwyty odgromowe i zwody. Uchwyty do piorunochronu i inne elementy instalacji piorunochronnej można nabyć w sklepach oferujących sprzedaż akcesoriów dachowych, a także bezpośrednio od firm, które zajmują się wykonywaniem takiej instalacji.

Jak działa instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa działa w taki sposób, że przejmuje energię pochodzącą z wyładowania atmosferycznego i bezpiecznie odprowadza ją do gruntu, gdzie ulega rozproszeniu. Energia pioruna nie trafia w budynek, a więc nie powoduje uszkodzeń mechanicznych. Nie trafia też w anteny telewizyjne czy elementy instalacji elektrycznej, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie, a także zniszczenie podłączonych do sieci urządzeń. Nie trudno się domyśleć, że energia pioruna może nie tylko spalić urządzenie elektroniczne, ale i porazić korzystającą z niego osobę. Natomiast instalacja odgromowa dobrze chroni budynek, sprzęt elektroniczny i domowników przed groźnymi skutkami burz.

Uchwyty odgromowe – prowadzenie zwodów i przewodów odprowadzających

To, jak wiele zwodów i przewodów odprowadzających zostanie rozmieszczonych na dachu/ścianie budynku, zależy od jego powierzchni, ale i rodzaju uziomów. Im więcej przewodów, tym większe znaczenie mają uchwyty odgromowe, dzięki którym instalacja jest trwała i bezpieczna. Wyróżniamy różne rodzaje uchwytów do piorunochronów. Wiele zależy tutaj od rodzaju pokrycia dachowego. Mamy uchwyty odgromowe pod dachówkę, uchwyty na felc, uchwyty na bednarkę, uchwyty na kalenice dachów pokrytych blachodachówką, uchwyty do rur spustowych i wiele innych.

W zależności od rodzaju uchwytu, prowadzenie zwodów i przewodów odprowadzających (mocowanie drutów) odbywa się poprzez zaciśnięcie języczka, dociśnięcie blaszki do wysięgnika uchwytu śrubami i nakrętkami lub zaciśnięcie zatrzasku wspornika plastikowego. Warto również dodać, że uchwyty z iglicą są jednocześnie zwodami podwyższonymi instalacji odgromowej. W tym wypadku istotny jest zacisk drutu poprzez złącze krzyżowe .