Jakie są rodzaje kominków?

Kominek to urządzenie grzewcze, które pełni jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną. Podstawowym zadaniem kominka jest ogrzanie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Oczywiście niektóre kominki mogą ogrzać cały dom, a także wodę użytkową, ale nie w każdym przypadku jest to możliwe. Natomiast drugą funkcją kominka jest podnoszenie estetyki pomieszczenia, ozdabianie go, nadawanie mu charakteru i tworzenie bardzo przyjemniej, rodzinnej atmosfery. Czy każdy kominek równie dobrze sprawdzi się w tej roli? Jakie są rodzaje kominków?

Kominek tylko na drewno?

W tradycyjnym rozumieniu kominek jest urządzeniem, które montuje się w salonie, które posiada solidną obudowę i jest podłączone do komina. Dziś kominki buduje się przede wszystkim w oparciu o wkłady kominkowe z zamkniętym paleniskiem. Takie nowoczesne kominki nie tylko świetnie się prezentują, ale przede wszystkim są znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu. Prawdą jest jednak, że niezależnie od tego, czy mówimy o kominku z otwartym, czy też z zamkniętym paleniskiem, do palenia w nim używa się drewna. Nie może to być drewno byle jakiej jakości. W kominku należy spalać wyłącznie drewno długo sezonowane, suche, zdrowe, wolne od pleśni i zabrudzeń. Nie może to być drewno drzew iglastych, bo zawiera za dużo żywicy.

W kominku tradycyjnym spala się drewno. Niestety tradycyjnego kominka nie da się wybudować w każdym dowolnym miejscu. Jeśli w budynku nie ma przewodów kominowych, jeśli podłoga ma zbyt niską wytrzymałości, jeśli mówimy o budynkach wielorodzinnych – w takim miejscu tradycyjnego urządzenia postawić się nie da. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z marzenia o posiadaniu kominka i spędzaniu przy nim zimowych wieczorów? Nie, ponieważ a rynku dostępne są inne rozwiązania.

Kominki na biopaliwo i kominki elektryczne

Oprócz kominków tradycyjnych, na rynku dostępne są również urządzenia na pellet. Jeśli ktoś ma w domu kocioł pelletowy, a kominek ma jedynie wspomóc jego pracę i pełnić funkcję dekoracyjną, kupowanie urządzenia na inny rodzaj opału może nie mieć sensu. Zarówno piec, jak i kominek mogą być opalane biomasą. Ale kominek pelletowy nie rozwiąże problemów związanych ze stropem czy brakiem przewodów kominowych. W takim przypadku sprawdzą się natomiast kominki na biopaliwo oraz kominki elektryczne. Takie nowoczesne kominki nie wymagają podłączenia do komina, nie kopcą i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Faktem jest jednak, że nie cieszą się tak dużą popularnością, jak kominki na drewno.

Kominki z płaszczem wodnym i kominki konwekcyjne

Kominek może być budowany w oparciu o wkład stalowy lub wkład żeliwny. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się wkłady stalowo-szamotowe. Dostępne są w różnych wersjach, dzięki czemu na ich podstawie da się postawić kominek w zabudowie ciepłej i zimnej, kominki konwekcyjne i kominki z płaszczem wodnym. Dobierając wielkość, moc i sprawność wkładu kominkowego, możemy dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Jeśli chcemy ogrzać więcej pomieszczeń, należy wybrać wkład współpracujący z systemem rozprowadzania gorącego powietrza albo wkład z płaszczem wodnym, który można połączyć z instalacją centralnego ogrzewania.