Zalety drewnianych okien

W sezonie jesienno-zimowym wiele osób boryka się z problemem zaparowanych okien. Niskie temperatury i duża wilgotność na zewnątrz sprawiają, że ogrzane wewnątrz budynku powietrze, po kontakcie z zimnym szkłem, skrapla się, powodując osadzanie kropelek wody w dolnej części szyby. W skrajnych przypadkach w zakamarkach okien rozwija się pleśń, a woda sukcesywnie zalewa parapet. Czy takiej sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby w budynku, zamiast popularnych okien plastikowych, pojawiły się okna z drewna? Jakie są zalety drewnianych okien?

Okna drewniane – efektowny wygląd i wysokie parametry wytrzymałościowe

Drewno jest materiałem mile widzianym we wnętrzach mieszkalnych. Mimo że wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nadaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Sprawia, że dom staje się ciepły, przytulny. Niektórzy uważają, że drewno wprowadza atmosferę sielskości i w ten sposób nawiązuje do klimatów wiejskich, ale to nie zawsze jest prawda. Elementy drewniane mogą wyglądać nowocześnie i elegancko. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób drewno zostanie obrobione, do czego wykorzystane i jak wykończone.

Kolejną zaletą drewna, oprócz efektownego wyglądu, jest wysoka wytrzymałość. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gatunków. Za najtrwalsze uznaje się drewno bukowe, dębowe i jesionowe, ale dużą popularnością cieszą się również gatunki iglaste, a zwłaszcza tarcica sosnowa. Deski podłogowe i stopnie drewnianych schodów muszą być odpowiednio twarde, odporne naciski z góry i ścieranie. Natomiast drewniane okna i drzwi muszą być odporne na wypaczenia, które mogłyby powstawać pod wpływem wilgoci i intensywnego promieniowania słonecznego.

Okna drewniane czy plastikowe?

Zanim na polskim rynku na dobre zadomowiły się okna plastikowe, w zdecydowanej większości budynków znajdowały się okna drewniane. Niestety były dość uciążliwe w utrzymaniu, wymagały systematycznego malowania i uzupełniania ubytków kitem szklarskim. Oczywiście dawnej ani farby, ani kit nie miały takich właściwości, jak produkty dostępne w tej chwili, a produkcja okien również nie odbywała się na tak wysokim poziomie.

Dziś, w dobie wszechobecnego plastiku, wiele osób marzy o oknach drewnianych. Drewniane ramy okienne prezentują się znacznie lepiej niż okna PCV. Obecnie wykonuje się je z klejonej tarcicy sosnowej, która jest jednym z podstawowych materiałów oferowanych przez tartak. Tarcica sosnowa sprawia, że okna są trwałe, stabilne i nie odkształcają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Poza tym zachowują naturalny wygląd słojów, mimo lakierowania czy malowania. Okna z drewna, w przeciwieństwie do plastików, postrzegane są jako produkt luksusowy i zdecydowanie podnoszą wartość nieruchomości.

Gdzie zamówić drewniane kantówki okienne i drzwiowe?

Do domu zamawiamy gotowe okna z drewna, ale firma, która zajmuje się ich produkcją, wykorzystuje drewniane kantówki okienne przygotowywane przez tartaki. Kantówki drewniane klejone warstwowo z tarcicy sosnowej pozwalają na produkcje okien w wielu rozmiarach i wzorach. Okna drewniane można wykonać nawet według własnego projektu.