Jakie są rodzaje wkładów kominkowych?

Kominki można budować na wiele sposobów, wykorzystując do tego celu różne niepalne materiały. Kominek może mieć palenisko otwarte lub zamknięte, z czego drugie rozwiązanie uznaje się za znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne. Nowoczesne kominki z zamkniętym paleniskiem powstają na bazie wkładów kominkowych. Czym jest takie urządzenie i jakie rodzaje wkładów kominkowych można spotkać na polskim rynku?

Czym jest wkład kominkowy?

Wkład kominkowy śmiało można nazwać sercem kominka. To tam odbywa się proces spalania i to stamtąd ciepło transportowane jest bezpośrednio do pomieszczeń, albo podgrzewa wodę pompowaną do grzejników i zbiornika na ciecz użytkową. To właśnie wkłady kominkowe w głównej mierze odpowiadają za sprawne działanie kominków. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób rozprowadzono przewody kominowe i jakiego opału używa się do palenia w kominku, niemniej wkład kominkowy pozostaje najważniejszym elementem urządzenia grzewczego.

Wkład kominkowy wykonuje się z metalu – konstrukcja musi być odporna na działanie naprawdę wysokich temperatur. Bardzo ważne są również drzwiczki, w których z reguły umieszcza się szybę. Czasem szyby znajdują się także w ściankach bocznych, wówczas mówimy o kominkach narożnych lub trójstronnych, dzięki którym można w ciekawy sposób zaaranżować wnętrze budynku.

Producent wkładów kominkowych różnego typu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producent kominków oferuje urządzenia o różnej mocy i sprawności, wkłady różniące się rozmiarem, kształtem, ilością przeszkleń, kształtem drzwiczek i funkcjonalnością. Oferta jest bardzo szeroka, tak by każdy klient mógł wybrać wkład odpowiedni dla swoich potrzeb. Kupując urządzenie od sprawdzonego producenta, mamy pewność, że wkład przeszedł wszelkie wymagane testy i otrzymał certyfikat. To gwarantuje, iż gotowy kominek będzie doskonale spełniał swoją funkcję przez wiele długich lat.

Popularne rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe mogą być stalowe lub żeliwne. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale faktem jest, że coraz więcej sympatyków zyskują wkłady stalowe, które są lżejsze i tańsze od żeliwnych, a przy tym mają prostą, nowoczesną formę, która dobrze sprawdza się we współczesnych wnętrzach.

Kolejny podział obejmuje kominkowe wkłady konwekcyjne oraz wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Wkłady konwekcyjne to takie, które ogrzewają powietrze – często łączone są z systemem dystrybucji gorącego powietrza, dzięki czemu ciepło dociera do kolejnych pomieszczeń w budynku. Natomiast wkłady z płaszczem wodnym ogrzewają również wodę, która następnie trafia do rozmieszczonych w budynku grzejników, a także wykorzystywana jest do mycia, prania ręcznego, sprzątania itp. Poza tym niektóre wkłady kominkowe nadają się do montażu w zabudowie ciepłej, inne w zimnej. Możliwości jest wiele, dlatego wybór urządzenia należy dobrze przemyśleć.