Dom z kominkiem czy bez? Kominek w nowoczesnym salonie

Wiele osób marzy o budowie własnego domu, w którym znajdzie się przestronna kuchnia z wyspą, wygodna garderoba i salon z kominkiem. Śmiało można powiedzieć, że wymienione pomieszczenia są stałym elementem powstających obecnie projektów budowlanych. Nawet jeśli nie wszyscy chcą je mieć, to na pewno większość. Wymieniony wyżej kominek uznawany jest za element dekoracyjny, który podkreśla nowoczesny styl wnętrza, a wieczorami tworzy przyjemną atmosferę. Oczywiście kominek w domu warto mieć nie tylko ze względu na pełnioną przez niego funkcję estetyczną.

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Przestronny salon z kominkiem i wygodnymi meblami wypoczynkowymi stanowi strefę, w której dobrze czują się wszyscy domownicy. To tam mieszkańcy domu gromadzą się, by wspólnie spędzić czas i odpocząć po trudach dnia codziennego. Nic tak nie relaksuje jak ciepło bijące z kominka. Uruchomione urządzenie tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę, koi nerwy i poprawia samopoczucie.

Nowoczesny wkład kominkowy w połączeniu z efektowną obudową ozdabia pomieszczenie nie tylko wieczorem, ale również w ciągu dnia, nawet jeśli nie jest uruchomiony. W tej chwili najmodniejsze są obudowy wykonane z grafitu lub marmuru, które dobrze komponują się nowoczesnymi, lakierowanymi meblami i szklanymi blatami. Zaproszeni do salonu goście na pewno zwrócą uwagę na starannie wykonany kominek, a gospodarze domu usłyszą z ich ust wiele komplementów.

Funkcja użytkowa kominka

Kominek w salonie to nie tylko element dekoracyjny. Kominek stanowi dodatkowe źródło ciepła w domu. Mimo że w nowoczesnych budynkach rzadko zachodzi potrzeba dogrzewania pomieszczeń, bo podstawowy system grzewczy w zupełności wystarcza, to czasem takie sytuacje mogą się jednak zdarzyć. Kominek może przydać się na przykład wtedy, gdy dom przez jakiś czas stał pusty, przez co zdążył się porządnie wychłodzić. Zanim centralne ogrzewanie zdoła ogrzać pomieszczenia do pożądanej temperatury, domownicy mogą zgromadzić się w salonie i ogrzać przy kominku. Poza tym kominek pozwoli na dogrzanie pomieszczeń w okresie występowania dużych mrozów. W tym czasie może się okazać, że podstawowy system grzewczy nie jest wystarczający. A jeśli nastąpi jego awaria, uruchomienie dodatkowego źródła ciepła okaże się koniecznością.

Dom z kominkiem czy bez? Kominek a ekologia

Montaż kominka to dobre rozwiązanie dla tych, którzy troszczą się o ekologię. W kominku spala się drewno, które jest surowcem odnawialnym. O ile złoża węgla czy gazu wyczerpują się, o tyle drzewa cały czas odrastają. Wiele z nich posadził człowiek, inne rozsiewają się samoczynnie. Oczywiście kominki nie przyjmą byle jakiego drewna. W kominku należy palić drewnem określonych gatunków, zdrowym, wolnym od zanieczyszczeń i odpowiednio długo sezonowanym. Jeśli drewno kominkowe będzie prawidłowo przygotowane, a właściciel kominka zapozna się z metodami rozpalania kominka, do atmosfery nie dostaną się żadne niepożądane substancje. Palenie drewnem nie jest zjawiskiem postrzeganym przez ekologów negatywie.