Jak powstaje pellet?

W ostatnich latach obserwujemy wzmożone zainteresowanie ekologicznymi metodami ogrzewania. Smog stał się ogromnym problemem dla polskich miast, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i podejmuje działania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń powietrza. Wymiana urządzenia grzewczego na nowoczesny, funkcjonalny kocioł na biomasę jest jednym z tych działań, które wykazują dużą skuteczność w walce ze smogiem, dlatego popularność pelletu systematycznie rośnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób wytwarzane jest to ekologiczne paliwo. Jak powstaje pellet?

Materiał do produkcji pelletu

Do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady drzewne. Nie mogą to być jednak przypadkowe odpady, a czyste zręby i wióry. Kora drzewna i zanieczyszczone trociny nie nadają się do produkcji pelletu, podobnie jak odpady pochodzące z materiałów drewnopodobnych.

Materiał do produkcji pelletu zwykle pozyskiwany jest z tartaków i firm zajmujących się przetwórstwem drzewnym, produkcją mebli drewnianych itd. To bardzo istotne, by w procesie produkcji wykorzystywać odpady powstające przy okazji obróbki drzewnej, a nie drewno wycinane wyłącznie w celu wyprodukowania palletu. To prawda, że pellet zaliczamy do biomasy i że jest to paliwo odnawialne, niemniej należy pamiętać, że drzewo nie wyrasta z dnia na dzień – zanim osiągnie odpowiednie wymiary, upływa wiele lat.

Materiał do produkcji pelletu nie powinien być pozyskiwany z drewna pokrytego klejem, farbą, impregnatem czy lakierem. Ponadto przerabiane drewno nie może być chore, pokryte pleśnią czy zagrzybione.

Jak powstaje pellet? Prasowanie odpadów drzewnych

Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Podczas prasowania w wysokich temperaturach tworzy się gęsta masa. Proces ten przebiega łatwiej przy użyciu pary wodnej. Natomiast niedopuszczalne jest stosowanie dodatków innego rodzaju. Producenci, którzy próbują oszukiwać i dodawać różnego typu lepiszcze, nie mogą zagwarantować wysokiej jakości opału. Pellet ze sztucznymi dodatkami może powodować zanieczyszczenie powietrza i spore problemy z podajnikiem.

Sprasowane odpady drzewne przeciskane są przez specjalną matrycę z otworami. Otwory mają średnicę taką, jaką będzie posiadać gotowy granulat. Zazwyczaj jest to 6 mm, ale zdarza się też pellet o średnicy 8 mm. Granulki powinny mieć jednakową wielkość, kolor i strukturę. Jeśli gołym okiem widać, że występują różnice w wyglądzie, prawdopodobnie mamy do czynienia ze złej jakości paliwem.

Pakowanie transport pelletu

Jak powstaje pellet? Ostatnim etapem procesu produkcyjnego jest studzenie i pakowanie granulatu w foliowe worki. Producent pelletu zwykle decyduje się na sprzedaż granulatu w workach mieszczących 15 kg opału. To ilość, którą dorosła osoba bez problemu powinna przenieść z miejsca na miejsce i unieść na wysokość otworu w urządzeniu grzewczym (w celu uzupełnienia podajnika). Pellet można zamówić podając liczbę worków lub liczbę pallet.