Ekologiczny węgiel a pellet – które paliwo jest lepsze?

W sieci znaleźć można szereg artykułów opisujących zalety ekogroszku, czyli drobnego węgla, uznawanego za paliwo ekologiczne. Ekogroszek znany i wykorzystywany jest w Polsce od dłuższego czasu, ale w ostatnich latach pojawiły się rozmaite alternatywy dla tej metody ogrzewania, a jedną z nich jest pellet. Analizując temat węgiel a pellet, należy porównać obie metody ogrzewania pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Ważne jest także to, czy korzystanie z kotłów na dane paliwo nie jest kłopotliwe dla domowników.

Ekogroszek czy pellet?

Dlaczego akurat te metody ogrzewania zestawia się ze sobą najczęściej? Ponieważ obie pojawiają się w kontekście walki o czyste powietrze. Poza tym paliwa te mają podobną kaloryczność, zbliżoną cenę i wykorzystywane są w kotłach z podajnikami. Z tego powodu niektóre osoby nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które paliwo jest lepsze.

Wybór metody ogrzewania budynku nie należy do najprostszych decyzji, tym bardziej, gdy na rynku co rusz pojawiają się nowe, coraz bardziej funkcjonalne kotły grzewcze. Nawet, jeśli uda się odrzucić większość propozycji, to bardzo często na szali zostają właśnie dwie – pellet i ekogroszek. Obie metody są wygodne i przystępne cenowo, zatem którą wybrać? Może warto zwrócić uwagę na sposób powstawania opału i to, czy jest paliwem odnawialnym?

Jak powstaje pellet? Skąd się bierze ekoroszek?

Omawiając najważniejsze zalety pelletu, nie sposób nie wspomnieć o sposobie powstawania tego paliwa. Otóż pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Zręby i wióry do produkcji pelletu pozyskiwane są niejako przy okazji obróbki drewna. Tym samym pellet zaliczany jest do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i gałęzi pokrewnych. W temacie węgiel a pellet koniecznie należy zauważyć, że ekogroszek, w przeciwieństwie do pelletu, nie jest paliwem odnawialnym. O ile drzewa odrastają i materiału do produkcji pelletu nigdy nie zabraknie, o tyle raz wydobyty węgiel, nie pojawi się w kopalni na nowo. Ekogroszek nie do końca jest taki „eko”, jak wskazywałaby na to nazwa. Oczywiście dzięki niskiej zawartości siarki i innych szkodliwych substancji jest produktem znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska niż zwykły węgiel, ale jednocześnie zajmuje tutaj niższą lokatę niż pellet.

Węgiel a pellet – użytkowanie kotłów z podajnikami

Zarówno kotły na ekogroszek, jak i piece na pellet, to urządzenia wygodne w obsłudze, nie wymagającego ciągłego nadzoru. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić pojemnik na opał, a piec sam będzie pobierał odpowiednią ilość paliwa i utrzymywał optymalną temperaturę. Różnica polega na tym, że dosypywanie pelletu nie jest w żaden sposób kłopotliwe (pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu), natomiast podczas gwałtownego przesypywania ekogroszku, w pomieszczeniu uniesie się chmura czarnego dymu. Zapach węgla również pozostawia wiele do życzenia.