Co to jest CNC?

W nowoczesnych zakładach przemysłowych nie może zabraknąć maszyn CNC. Ale czym właściwie jest ta technologia? Jak działają maszyny CNC i jakie są zalety stosowania nowoczesnych rozwiązań w procesie produkcji? Szukanie odpowiedzi na pytanie, co to jest CNC, należy zacząć od wyjaśnienie, czym w ogóle jest obrabiarka.

Automatyzacja produkcji dzięki obrabiarkom

Obrabiarki to urządzenia, które zastępują pracę rąk ludzkich. Oczywiście nie odbywa się to na w stosunku 1:1, ponieważ dzięki obrabiarkom jesteśmy w stanie produkować znacznie więcej i szybciej niż wówczas, gdyby ten sam produkt wykonywano z użyciem narzędzi ręcznych. Inna jest również jakość wykonania. Człowiek nie jest w stanie tak precyzyjnie dociąć i doszlifować przedmiotów metalowych, jak zrobi to nowoczesne narzędzie. Nie jest też w stanie idealnie odwzorować swoich działań w przypadku kolejnego produktu. Tymczasem obrabiarka świetnie radzi sobie z powtarzalnymi czynnościami – dzięki niej można wyprodukować duże serie identycznych produktów.

To dzięki obrabiarkom możliwa jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Firma, która wykorzystuje nowoczesne maszyny CNC oraz dobrej jakości programy do ich obsługi, może produkować więcej, szybciej, taniej i co najważniejsze – w imponującej jakości. Zatem co to jest CNC? Coś, bez czego nie może funkcjonować nowoczesna linia produkcyjna.

Od pierwszych obrabiarek do dzisiejszych urządzeń CNC

Pierwsze obrabiarki mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów. Możliwość programowania pojawiła się później. Najpierw były to maszyny sterowane numerycznie (skrót NC), które programowano za pomocą dziurkowanych kart i taśm. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (CNC) pojawiło się jeszcze później i spowodowało prawdziwą rewolucję na rynku wytwórczym. To m.in. dzięki komputerowo sterowanym obrabiarkom przemysł mechaniczny i motoryzacyjny mógł się rozwinąć do obecnego poziomu. Stosowane dzisiaj obrabiarki to urządzenia niezwykle funkcjonalne i wydajne, zdecydowanie usprawniające pracę przedsiębiorstw produkcyjnych.

Co to jest CNC?

Maszyny CNC pozwalają na szybkie, precyzyjne i powtarzalne wykonywanie nawet wyjątkowo skomplikowanych kształtów. Posiadają układ sterowania numerycznego, który wyposażono w mikrokomputer. To dzięki niemu możliwe jest dowolne zaprogramowanie urządzenia CNC i sterowanie pracą maszyny. Zaplanowany proces przebiega zgodnie z założeniami, a w razie niezgodności, możliwe jest szybki skorygowanie błędów.