Piec na gaz zamiast pieca węglowego – dlaczego warto?

Dawniej utrzymanie optymalnej temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu stanowiło spore wyzwanie. Problem sprawiało m.in. to, w jaki sposób ciepłe powietrze ma być rozprowadzane po pomieszczeniach, jak i utrzymanie ognia, który niedopilnowany po prostu wygasał. W starych domach często można było spotkać piec typu koza, który ogrzewał jedno pomieszczenie, ewentualnie przez otwarte drzwi również pokój sąsiedni. W takich piecach palono drewnem, węglem i wszystkim tym, co nadawało się do spalenia. Konieczne było pilnowanie ognia i częste sprzątanie, gdyż znoszony opał nie tylko zajmował miejsce, ale i brudził. Dziś zdecydowanie odchodzimy od tego typu rozwiązań, powoli rezygnujemy również ze zdecydowanie bardziej nowoczesnych pieców węglowych. Zamiast nich kupujemy piece na gaz, pellet, inwestujemy w pompy ciepła. Chcemy, by ogrzewanie było efektywne, ekologiczne, a obsługa urządzeń grzewczych niewymagająca. Piec na gaz spełnia wszystkie te założenia.

Piec gazowy jako główne urządzenie instalacji grzewczej

Zgłębiając temat piec na gaz zalety, szybko przekonamy się, że ogrzewanie gazowe rzeczywiście ma wiele zalet. Piece gazowe wybierane są m.in. ze względu na wygodę. Nie wymagają właściwie żadnej obsługi, wszystko odbywa się automatycznie. Oczywiście w sytuacji, gdy możemy korzystać z z gazu ziemnego z gazociągu, sytuacja jest jeszcze prostsza, ale korzystanie ze zbiornika z gazem płynnym również ma wielu zwolenników. Tutaj dochodzimy do kolejnej zalety pieca na gaz, otóż może być zasilany różnymi rodzajami gazu. Jeśli ktoś spodziewa się, że w przyszłości będzie mógł korzystać z gazu ciemnego, ale tymczasowo musi zadowolić się zbiornikiem z gazem płynnym, nie musi obawiać się, że zakupione obecnie urządzenie nie zda egzaminu w przypadku przyłączenia do gazociągu.

Kondensacyjny piec na gaz

Osoby, które decydują się na wymianę tradycyjnego kotła węglowego na piec gazowy, nie zawsze wiedzą, czy lepszym wyborem będzie piec kondensacyjny czy niekondensacyjny. Uważa się, że lepszym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne, które mają o kilkanaście procent wyższą sprawność, a co za tym idzie – zużywają mniej paliwa. Kondensacyjny piec na gaz posiada wszelkie niezbędne w przypadku instalacji centralnego ogrzewania zabezpieczenia, dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo kupować i dopasowywać. W większości przypadków stanowią wyposażenie nowoczesnego kotła.

Kondensacyjny piec na gaz to urządzenie wydajne i energooszczędne, wbrew pozorom również bardzo łatwe w obsłudze. Daje możliwość połączenia instalacji grzewczej z kominkiem czy panelami słonecznymi. Tym samym ogrzewanie gazowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kotłów węglowych.