Elementy instalacji piorunochronnej – uziomy

Systemy odgromowe składają się z szeregu połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie do gruntu energii pochodzącej z wyładowania atmosferycznego. Dobrej jakości instalacja piorunochronna, odpowiednio dobrane uziomy i właściwy montaż mogą zagwarantować mieszkańcom budynku bezpieczeństwo w czasie burzy.

Dlaczego warto wyposażyć budynek w system odgromowy?

Montaż instalacji piorunochronnej jest wymagany przepisami prawa tylko w określonych przypadkach, co nie znaczy, że pozostałe budynki (mniejsze, niższe, stojące w gęstej zabudowie) są w czasie burzy całkowicie bezpieczne. Co prawda po latach prowadzenia badań nad wyładowaniami atmosferycznymi można wskazać, które obiekty są najmocniej narażone w czasie burzy, ale nie da się jednoznacznie określić, w które piorun nigdy nie uderzy. Dlatego, chcąc zapewnić domownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa, należy wyposażyć budynek w wysokiej jakości system ochrony odgromowej.

Przed czym chroni instalacja odgromowa?

System odgromowy chroni nie tylko dach i ściany budynku, które w razie uderzenia pioruna mogłyby ulec uszkodzeniu mechanicznemu, ale przede wszystkim ludzi znajdujących się w budynku oraz sprzęt podłączony do instalacji elektrycznej. Energia pochodząca z pioruna może spowodować przepięcia i spowodować nieodwracalne zniszczenia w domowym sprzęcie, może również porazić ludzi, którzy w danym momencie z takich sprzętów korzystają lub znajdują się w ich pobliżu.

Zwody, przewody odprowadzające i uziomy

Instalacja piorunochronna pozwala czuć się we własnym domu bezpiecznie. Oczywiście bezpieczeństwo to będzie zapewnione pod warunkiem, że zwody, przewody odprowadzające i uziomy będą sprzętem odpowiedniej jakości, a ich montaż zostanie wykonany przez profesjonalną firmę. Każda instalacja powinna zostać wykonana zgodnie z wymaganiami zawartymi w normach ochrony odgromowej. Przed przystąpieniem do prac należy wykonać analizę ryzyka, zapoznać się z projektem budynku i poznać rezystywność gruntu.

Podczas montażu instalacji odgromowej należy zwrócić uwagę, by system ochrony zabezpieczał nie tylko szczyt dachu, ale całą jego konstrukcję. Z instalacją powinny być połączone wszystkie elementy znajdujące się na dachu i wystające ponad jego powierzchnię, tj. maszty antenowe, wierzchy i nasady kominowe, wywietrzniki.

Jakie uziomy wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów uziomów. Najlepiej, jeśli decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania podejmowana jest we współpracy ze specjalistą w dziedzinie systemów odgromowych. Bardzo często współpraca z takim specjalistą zaczyna się już na etapie projektowania budynku i wylewania fundamentów. Ale nawet jeśli decyzja o montaż instalacji odgromowej zostanie podjęta znacznie później, specjalista bez trudu poradzi sobie z zaprojektowaniem i wykonaniem takiej instalacji z wykorzystaniem uziomów prętowych.