Jak rozpalić w kominku?

Rozpalanie ognia w kominkach starszego typu bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy borykamy się z niedrożnością przewodów kominowych. Drewno nie chce się palić, a do pomieszczenia wydobywają się kłęby czarnego dymu. Biorąc pod uwagę, że kominek zwykle usytuowany jest w salonie, a więc pomieszczeniu pełniącym funkcję reprezentatywną, taka sytuacja jest niedopuszczalna. Zatem jak rozpalić w kominku, by było to szybkie i skuteczne?

Dobrej jakości wkład kominkowy

Niezależnie od tego, czy kominek kupujemy przede wszystkim ze względów estetycznych, czy też urządzenie będzie w sposób ciągły wspierało pracę głównego kotła grzewczego, jakość wkładu kominkowego ma ogromne znaczenie. Najlepiej, jeśli kominek pochodzi od znanego i cenionego producenta, który oferuje wkłady o wysokiej sprawności, starannie wykonane i wyposażone w nowoczesne funkcje ułatwiające rozpalanie, jak i kontrolowanie procesu spalania. Jeśli chodzi o rozpalanie, na pewno pomocne będą przepustnice powietrza pierwotnego i wtórnego, a także informacje o obciążeniu nominalnym.

Drożne przewody kominkowe

Kolejnym elementem mającym duży wpływ na proces rozpalania kominka jest drożność przewodów kominowych. Jeśli w kominie znajdują się zanieczyszczenia naniesione przez ptactwo, rozpalanie ognia może być kłopotliwe. To samo dotyczy kominków, których światło zostało zwężone przez nagromadzone sadze. Zatkany komin nie odbiera dymu i nie zapewnia odpowiedniego ciągu, a co za tym idzie – uniemożliwia sprawne uruchomienie urządzenia grzewczego. Dlatego każdy, kto chce mieć w domu kominek, nawet do sporadycznego użytkowania, powinien pamiętać o regularnych przeglądach kominiarskich.

Twarde i suche drewno kominkowe

Rozpalanie w kominku będzie znacznie łatwiejsze, jeśli użyjemy odpowiednio przygotowanego drewna. W kominku nie można palić byle czym. Wkłada się tam wyłącznie drewno i to pochodzące z drzew liściastych określonych gatunków. Do palenia w kominku należy używać drewna twardego. Najlepsze jest drewno następujących gatunków drzew: dąb, grab, buk, drzewa owocowe. Drewno powinno być suche, co oznacza, że musi być sezonowane przez okres minimum jednego roku.

Drewno kominkowe powinno być nie tylko suche, ale i podzielone na kawałki odpowiedniej wielkości. Gdy urządzenie jest uruchomione i chcemy jedynie podtrzymać ogień, doskonale sprawdzą się większe kawałki. Natomiast do rozpalania niezbędne będą drobne kawałeczki. Poza tym należy przygotować papier lub specjalną rozpałkę do kominka. Niedozwolone jest używanie środków chemicznych nieprzeznaczonych do rozpalania ogniu w kominku.

Jak rozpalić w kominku?

Najpierw należy otworzyć przepustnice powietrza pierwotnego i wtórnego, a do komory paleniskowej włożyć zwinięty papier lub specjalną rozpałkę. Kolejny krok obejmuje ułożenie w stożek kilku drobnych polan. Następnie podpalamy papier i zamykamy drzwiczki, a gdy utworzy się warstwa zapłonowa żaru, wkładamy większe kawałki drewna (3 lub 4 polana o średnicy kilkunastu centymetrów).