Czy piorunochron jest obowiązkowy?

Wyładowania atmosferyczne to zjawiska, które nawiedzają nasz kraj wiosną i latem, ale chociaż zdarzają się sporadycznie, budzą uzasadniony strach. Uderzenie pioruna w budynek mieszkalny to coś, czego nikt nie chciałby doświadczyć. Mimo to nie wszyscy decydują się na montaż piorunochronów, a zdecydowanie warto to zrobić.

Jak działa piorunochron?

Niektórzy mylnie sądzą, że piorunochrony chronią przed uderzeniem pioruna. Tymczasem to niezupełnie działa w ten sposób. To prawda, że dzięki wystającym ponad inne przedmioty zwodom piorun nie trafia w dach, antenę albo linię wysokiego napięcia, ale jednak ma prawo uderzyć. Tyle że uderza w piorunochron. Zadaniem piorunochronu jest przejęcie i bezpieczne odprowadzenie do gruntu energii pochodzącej z wyładowania atmosferycznego.

Jeśli piorun ma uderzyć w budynek, to trafia w metalowy element wchodzący w skład systemu odgromowego. A co dzieje się dalej? Otóż zwody, które znajdują się na dachu, są połączone z przewodami odprowadzającymi, a te z kolei z uziomami umieszczonymi w gruncie. Energia pioruna przepływa przez przewody do uziomów, a następnie jest bezpiecznie rozprowadzana w gruncie.

Oczywiście dla poprawnego działania instalacji odgromowej istotne jest, by wszystkie połączenia pomiędzy zwodami, przewodami odprowadzającymi i uziomami zostały wykonane poprawnie. Do tego celu wykorzystuje się wysokiej jakości złącza odgromowe i uchwyty odgromowe. Elementy te przeznaczone są do montażu w ścianach/na ścianach bądź bezpośrednio na gruncie. Wybór akcesoriów jest szeroki, bowiem systemy odgromowe nie zawsze da się zamontować w ten sam sposób. Wiele zależy od wielkości budynku, od materiału użytego do budowy ścian, czy też od sposobu rozmieszczenia w gruncie uziomów.

Poprawnie zaprojektowane i wykonane systemy odgromowe

Wykonanie instalacji odgromowej należy powierzyć specjalistom. Osoby te powinny mieć wiedzę i doświadczenie umożliwiające montowanie instalacji piorunochronnych, ale przede wszystkim powinny posiadać stosowne uprawnienia. To bardzo ważne, bo laik nie jest w stanie zaprojektować bezpiecznego systemu odgromowego. Nie jest w stanie określić, ile uziomów, jakiego typu i na jakiej głębokości należy umieścić na działce. Nie jest w stanie nawet wskazać, czy w danej sytuacji piorunochron jest obowiązkowy. A niekiedy rzeczywiście jest. Dotyczy to przede wszystkim budynków wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, szkół itd. Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych, obowiązek powstaje, gdy dom przekroczy określoną wysokość/powierzchnię. Ale nawet wtedy, gdy mieszkamy w mniejszym domku, pomyślmy o montażu stosowanych zabezpieczeń. Zdecydowanie warto.

Groźne skutki wyładowań atmosferycznych

Uderzenie piorun w dach budynku może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Natomiast uderzenie w linię energetyczną może wywołać pożar, albo doprowadzić do powstania przepięcia i spalenia domowej instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń. Jeśli ktoś w danym momencie z tych urządzeń korzysta, może dojść nawet do porażenia prądem. Dlatego tak ważne jest, by chronić dwój dom i jego mieszkańców przed groźnymi skutkami burz.