Jakie schody wybrać? Modele idealne na zewnątrz

Budowa domu jednorodzinnego to spora inwestycja, w trakcie której należy podjąć wiele decyzji dotyczących m.in. sposobu ogrzewania budynku, rozmieszczenia urządzeń sanitarnych czy usytuowania schodów. Jeśli chodzi o domy piętrowe i budynki z poddaszem użytkowym, nierzadko konieczny jest wybór nie tylko schodów wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Jakie schody wybrać? Które modele są idealne na zewnątrz?

Schody zewnętrzne dla domów jednorodzinnych

Schody zewnętrzne nierzadko spotykamy przy urzędach, instytucjach kultury, szkołach, ale i mieszkalnych budynkach wielorodzinnych. Schody niezbędne są w przypadku budynków piętrowych i podpiwniczonych. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, zdarza się, że wejście główne znajduje się na równi z gruntem, albo 2-3 schodki wyżej. Z takimi schodkami nierzadko połączony jest niewielki taras. Całość wykonuje się z żelbetonu i pokrywa kamieniem dekoracyjnym albo płytkami odpowiednimi na zewnątrz, czyli dobrze znoszącymi trudne warunki atmosferyczne.

Schody zewnętrzne mogą przybierać także inną formę. Mowa tu przede wszystkim o schodach montowanych z tyłu budynku i łączących ogród z balkonem lub wysokim tarasem. Dzięki takim schodom domownicy mogą w sposób szybki i wygodny dostać się do ogrodu bezpośrednio z pomieszczenia znajdującego się na piętrze. Nie ma potrzeby schodzenia w głąb budynku, a następnie obchodzenia go dookoła. Montaż takich schodów konieczny jest także wówczas, gdy w budynku nie wykonano wejścia na strych i można się do niego dostać tylko z zewnątrz.

Jakie schody wybrać? Materiał na schody a działanie szkodliwych czynników zewnętrznych

Jeśli chodzi o schody zewnętrzne, które montuje się na tyłach budynku, zazwyczaj wykonuje się je z metalu, znacznie rzadziej z drewna. Niektóre modele wyposażone są również w elementy ze wzmocnionych tworzyw sztucznych. Wszystko po to, by schody jak najlepiej zniosły działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. To oczywiste, że schody do domu zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale i odpowiednio spełniać swoją funkcję, a to oznacza, że powinny być stabilne, bezpieczne i trwałe. Produkty, które przez cały rok narażone są na działanie wilgoci, ostrego słońca, mrozu i silnego wiatru, nie mogą być wykonane z materiałów niskiej jakości, bo bardzo szybko stracą pierwotny wygląd i właściwości.

Schody zewnętrzne metalowe

Najlepszym materiałem na schody zewnętrzne pozostaje metal. Świetnie znosi działanie słońca, wiatru i mrozu, a jeśli jest odpowiednio zabezpieczony, dobrze zniesie również wysoką wilgotność powietrza. Najważniejsze, by metal nie uległ korozji – dotyczy to zarówno elementów konstrukcyjnych, jak i samych stopni, które zazwyczaj wykonane są z kratownicy. W niektórych modelach metalową kratownicę zastępuje się stopniami ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Jest to specjalny rodzaj tworzywa przeznaczonego do zastosowań przemysłowych. Tworzywo wzmacnia się włóknem szklanym, co zapewnia mu niezwykłą trwałość. Materiał ten wykorzystywany jest do budowy pomostów, podestów, balustrad, ale również i schodów.