Jak się odbywa produkcja pelletu?

Pellet to jedno z paliw stałych chętnie wykorzystywanych w przydomowych kotłowniach. Ogrzewanie pelletem uznaje się za metodę ekologiczną i ekonomiczną, poza tym użytkowanie kotłów na pellet jest bardzo wygodne i bezpieczne. Biomasa systematycznie zyskuje coraz więcej zwolenników. Ci, którzy wciąż zastanawiają się nad montażem kotłów na pellet, z pewnością są ciekawi, w jaki sposób odbywa się produkcja pelletu.

Z czego powstaje pellet?

Tak naprawdę za pierwszy etap procesu produkcyjnego należałoby uznać gromadzenie dobrej jakości surowca. Co to znaczy, że surowiec jest dobrej jakości? Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że pellet powstaje z części roślin, a te z kolei atakowane są przez różne choroby i szkodniki. Tymczasem surowiec wykorzystywany do produkcji pelletu powinien być wolny od pleśni i zabrudzeń. Jeśli chodzi o pellet drzewny, niedopuszczalne jest wykorzystywanie drewna impregnowanego, pokrytego farbą bądź lakierem.

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje pelletu, w zależności od tego, jakie rośliny wykorzystano w procesie produkcyjnym. Pellet to biomasa, a więc paliwo powstałe z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej lub leśnej. Idąc tym tropem, pellet powstaje m.in. z łupin słonecznika, ze słomy zbóż albo z odpadów drzewnych (zręby, wióry). W przydomowych kotłowniach najczęściej korzysta z się z pelletu drzewnego, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością, a przy tym dostępny jest w atrakcyjnych cenach (zobacz pellet hurt).

Produkcja pelletu drzewnego

Pellet drzewny powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów różnych gatunków drzew, przy czym najbardziej popularnym rodzajem pelletu drzewnego jest pellet sosnowy. Surowiec powstaje podczas obróbki drewna prowadzonej w tartakach. Nie powinny dostawać się do niego kawałki kory ani żadne materiały drewnopodobne. Im lepszej jakości surowiec, tym większa szansa, że otrzymany produkt spełni oczekiwania użytkowników kotłów na biomasę.

Przygotowany surowiec jest dokładnie rozdrabniany, mielony i prasowany na gładką masę. W procesie produkcji nie stosuje się żadnych chemicznych substancji, żadnych ulepszaczy, żadnych lepiszczy. Jedynym dodatkiem jest czysta woda.

Jak powstaje granulat?

W momencie, gdy masa osiągnie odpowiednią gęstość i temperaturę, można przystąpić do przeciskania jej przez specjalną prasę z otworami. Otwory mają z reguły średnicę 6-8 mm, a więc taką średnicę ma również gotowy granulat. Gotowe granulki muszą zostać schłodzone i wysuszone. Produkcja pelletu może zakończyć się w tym momencie, choć kolejne działanie, a więc pakowanie biomasy, również ma duże znaczenie dla sprzedawców i klientów. To właśnie fakt, że pellet sprzedawany jest w poręcznych workach, sprawia, że przechowywanie biomasy, jak i dosypywanie pelletu do zasobnika, jest tak wygodne.

Pellet pakowany jest w szczelne, foliowe worki. To bardzo ważne, gdyż to paliwo nie powinno mieć styczności z wilgocią. Worek pelletu waży zazwyczaj 15 kg.