Ochronnik przepięciowy

Ochronnik przepięciowy – jak oswoić strach przed burzą?

Wyładowania atmosferyczne od zawsze wzbudzają podziw i ciekawość, ale także strach. Porażenie piorunem może być fatalne w skutkach, dlatego w czasie burzy nie należy przebywać na otwartej przestrzeni. Niestety wiele osób boi się burzy nawet wtedy, gdy przebywa w domu. Chodzi zwłaszcza o te osoby, które mają świadomość, że ich budynek nie został wyposażony w instalację odgromową, nie zainwestowali także w ochronnik przepięciowy.

Dlaczego wyładowania atmosferyczne są groźne?

Okazuje się, że w terenach nizinnych burza staje się niebezpieczna dla człowieka, gdy znajduje się w odległości 200-300 metrów. Inaczej sytuacja wygląda w górach, gdzie niebezpieczna staje się burza przechodząca nawet w promilu kilometra. Oczywiście mowa o sytuacji człowieka, który znajduje się w danym momencie na zewnątrz budynku. Istnieje ryzyko, że piorun uderzy w jego bliskiej okolicy bądź też w niego samego, co można przepłacić życiem.

Sprzęt elektroniczny w czasie burzy

W czasie burzy boimy się jednak nie tylko o siebie, ale także instalację elektryczną i sprzęt elektroniczny znajdujący się w domu. Z tego powodu wiele osób tuż po usłyszeniu pierwszych grzmotów odłącza wszelkie urządzenia, a nawet wyłącza korki. Niestety nie zawsze jest to możliwe, niekiedy dostęp do wtyczki jest utrudniony, albo też sprzęt (np. medyczny) nie może być przez tak długi czas pozbawiony zasilania. Innym razem do wyładowań atmosferycznych dochodzi akurat wtedy, gdy dom stoi pusty i nikt nie jest w stanie odciąć dopływu prądu. Co w takiej sytuacji?

Ochronnik przepięciowy i jego funkcje

Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż ochronników przepięciowych, zwanych tez ogranicznikami przepięć (do kupienia w tym sklepie internetowym). To stosunkowo niewielka inwestycja, a może zapewnić bezpieczeństwo w czasie burzy.

Ochronnik przepięciowy ma odprowadzić nadmierną ilość energii elektrycznej bezpośrednio do ziemi, dzięki czemu nie trafia ona do domowej instalacji elektrycznej i nie uszkadza podłączonych do zasilania urządzeń. Zatem zarówno nowe, jak i modernizowane instalacje elektryczne powinny być wyposażone w urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, bo tylko taka inwestycja może zabezpieczyć dom przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Montaż ochronnika przepięciowego oznacza minimalizację zagrożenia, a wielu przypadkach całkowite jego wykluczenie. Obecnie wszyscy fachowcy zajmujący się wykonywaniem instalacji elektrycznych nalegają na stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń, gdyż są one uznawane za niezwykle skuteczne. Pamiętajmy jednak, że jak dotychczas nigdzie na świecie nie opracowano systemu zapewniającego sto procent skuteczności ochrony przed burzą, a tym samum nie ma systemu zapewniającego pełne bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *