Dach kopertowy

Dach kopertowy a zagospodarowanie poddasza

Dach kopertowy, podobnie jak namiotowy, zalicza się do kategorii dachów stromych, składających się z czterech połaci. W przypadku dachu kopertowego połacie te mają kształt trapezu. W przypadku wspomnianych dachów namiotowych – kształt trójkątny.

Funkcjonalne poddasze pod dachem kopertowym?

dach typu kopertowegoW przypadku, gdy niespecjalnie zależy nam na wyglądzie poddasza, bowiem ma pełnić funkcję przechowalni najróżniejszych przedmiotów, to, jak prezentuje się dach od spodu, nie ma zbyt dużego znaczenia.

Problem zaczyna się, gdy nasze poddasze ma być użytkowane tak, jak wszystkie inne pomieszczenia w domu – planujemy tam urządzić sypialnię, gabinet czy pokój dziecięcy. W takiej sytuacji poddasze nie może być zbyt niskie. Najlepiej, gdy da się w miarę swobodnie stanąć pod skosami, albo przynajmniej ustawić tam łóżko lub niską szafkę, np. komodę. W przypadku dachu kopertowego ciekawa aranżacja poddasza jest na pewno trudniejsza, ale nie niemożliwa.

Dach kopertowy i jego konstrukcja

Dachy kopertowe zwykle tworzy się przy użyciu konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, dzięki czemu powstają cztery trapezowe połacie. Czasem dwie z nich mają kształt trójkątny.

Te połacie, które są równoległe do siebie, spotykają się w kalenicy, a tym samym w miejscu styku tworzą się kąty wypukłe. To ma także swoje zalety – deszcz czy śnieg gładko ześlizguje się z dachu. Nie istniej obawa, że ten zacznie przeciekać od góry.

Zagospodarowanie poddasza pod dachem kopertowym

Funkcjonalność poddasza zależy nie tylko od wysokości pomieszczeń, ilości i stopnia nachylenia skosów, ale również od rozmieszczenia kominów i okien połaciowych. Te ostatnie muszą zapewniać odpowiednią ilość światła, bo tylko wtedy przebywanie na poddaszu będzie komfortowe.

Liczne skosy pod połaciami dachowymi mogą być przeszkodą w aranżowaniu wnętrz, ale wcale nie muszą. Jeśli powierzchnia poddasza jest duża, część z nich można próbować szeroko obudować. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji okna dachowe znajdą się dość wysoko i może pojawić się problem z ich otwieraniem/zamykaniem i myciem.

Dach kopertowy nie jest przeszkodą dla aranżacji sypialni czy bawialni dla dzieci, czyli pomieszczeń, które nie pełnią funkcji reprezentatywnej. Natomiast aranżacja kuchni czy łazienki przy znacznej ilości niskich skosów, z uwagi na konieczność rozmieszczenia dużej ilości sprzętów i mebli, może być bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *