Kominki z płaszczem wodnym 20 kw

Nie da się ukryć, że w wielu domach kominek pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Jego zadanie polega na stworzeniu w pomieszczeniu przyjemnej atmosfery, w której można się zrelaksować po trudach dnia codziennego. To, z jaką mocą grzeje kominek, jest wówczas sprawą drugorzędną, bo za utrzymanie w domu pożądanej temperatury i tak odpowiada inne urządzenie, inna instalacja. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy kominek wybierany jest jako podstawowe źródło ciepła w budynku. Taką funkcję najczęściej pełnią kominki z płaszczem wodnym 20 kw.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Budowa i działanie takiego kominka znacząco różnią go od kominków tradycyjnych, które ogrzewają tylko to pomieszczenie, w którym zostały zamontowane. Kominek z płaszczem wodnym pełni znacznie więcej funkcji, ponieważ został wyposażony w płaszcz wodny, a więc ogrzewa również wodę. Mało tego – możemy mówić zarówno o wodzie użytkowej, jaką w każdym gospodarstwie domowym zużywa się do mycia naczyń, prania ręcznego czy kąpieli, jak i o wodzie, która trafia do instalacji centralnego ogrzewania i rozmieszczonych w kolejnych pomieszczeniach grzejników.

Zdaniem wielu osób kominki z płaszczem wodnym 20 kw są świetnie przystosowane do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania w domu średniej wielkości i stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Należy jednak pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów, kominek może być wykorzystany jako podstawowe źródło ciepła w budynku, ale nie jako źródło jedyne.

Co to jest płaszcz wodny?

Płaszcz wodny to w rzeczywistości specjalna komora osłonięta dwiema ściankami, pomiędzy którymi przepływa woda. Płaszcz wodny otacza komorę spalania i przejmuje od niej ciepło, co sprawia, że znajdująca się w nim woda ulega nagrzaniu. Zasada działania kominka z płaszczem wodnym polega na wymianie ciepła pomiędzy spalinami a wodą.

Płaszcz wodny nie powoduje, że kominek musi być użytkowany w jakiś szczególny sposób, ale faktem jest, że eksploatowany jest znacznie intensywniej, aniżeli urządzenia bez płaszcza wodnego. Jeśli kominek odpowiada za ogrzewanie całego domu, nie da się rozpalić ognia, tylko wieczorem, kiedy domownicy wracają do domu i chcą odpocząć w przyjemnej atmosferze. Kominek z płaszczem wodnym 20 kw musi być uruchomiony niemal przez całą dobę.

Trudno natomiast mówić o różnicach w wyglądzie zewnętrznym urządzeń. Zarówno kominki z płaszczem wodnym, jak i bez niego mogą posiadać szybę z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Opał, który się w nich spala, również niczym się nie różni. Jest to wysokokaloryczne i odpowiednio długo sezonowane drewno drzew liściastych.

Kominki z płaszczem wodnym 20 kw – gdzie kupić?

Kominek z płaszczem wodnym najlepiej zamówić prosto od producenta. Powinna to być firma ceniona na rynku, ciesząca się dobrą opinią użytkowników kominków, ale i monterów instalacji grzewczych. Idealnie, jeśli oprócz samego wkładu kominkowego możemy zamówić w takim miejscu projekt na obudowę kominkową i skorzystać z usługi montażu.