Jak zabezpieczyć schody drewniane?

Schody drewniane mają niepowtarzalny urok, zwłaszcza jeśli mówimy o schodach z drewna egzotycznego. Jednak drewno, nawet to najtwardsze, jest materiałem mocno podatnym na zniszczenia. Dlatego schody do domu należy porządnie zabezpieczyć. Jak to zrobić, by przez lata móc cieszyć się pięknem drewnianej powierzchni?

Co szkodzi drewnianym powierzchniom?

Niezabezpieczone drewno może zostać zniszczone w wyniku działania szkodników, siły fizycznej, wilgoci czy chemii domowej. Jeśli chodzi o szkodniki, najbardziej na ich żerowanie narażone są konstrukcje dachowe, drewniane przedmioty w piwnicach, szopach i garażach. Ale nie można wykluczyć, że szkodniki dostaną się również do pomieszczeń mieszkalnych i zaatakują konstrukcję schodów drewnianych.

Drewniane powierzchnie łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, choć w tym przypadku wiele zależy od gatunku drewna. Jeśli stopnie schodów zostaną wykonane z miękkiego drewna, prawdopodobnie pod wpływem nacisku dość szybko ulegną odkształceniu. Nawet najlepszy impregnat nie jest w stanie temu zapobiec. Ale ochronna powłoka może ochronić schody przed zarysowaniem i przypadkowym obiciem.

Drewno nie lubi wilgoci. Dlatego schody drewniane trzeba zabezpieczyć w taki sposób, by woda nie mogła wsiąkać w ich powierzchnię. Dotyczy to przede wszystkim schodów zewnętrznych, ale i schody wewnętrzne wymagają zastosowania specjalnej ochrony. Oczywiście duże znaczenie mają tu również zabiegi pielęgnacyjne – czyszcząc schody, nie możemy dopuszczać do ich zalania. Mycie drewnianych stopni zwykłym mopem zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Stosowanie chemii domowej również nie jest wskazane, chyba że mowa o preparatach przeznaczonych do mycia drewna.

Schody drewniane – jak zabezpieczyć?

Do konserwacji schodów drewnianych należy używać specjalnie przeznaczonych do tego środków w postaci oleju, bejcy lub lakieru. Większość z nich nakłada się i rozprowadza pędzlem, co umożliwia nałożenie grubszej warstwy oraz dotarcie do wszystkich zakamarków. W niektórych przypadkach możliwe jest użycie wałka. Część preparatów nie tylko tworzy ochronną warstwę na powierzchni drewna, ale też wnika głębiej, dodatkowo wzmacniając jego strukturę.

Impregnat zmienia nieco właściwości drewna. Sprawia, że zwiększa się jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci czy mocnego słońca. Ale impregnaty mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, nadając schodom odpowiedniego kolorytu i blasku.

Zabezpieczanie schodów drewnianych we własnym zakresie

W marketach budowlanych możemy nabyć schody w stanie surowym, które należy zabezpieczyć i pomalować we własnym zakresie, oczywiście stosując się do zaleceń producenta. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by wykonać taką pracę, możemy kupić schody pomalowane (np. gotowe schody modułowe), albo skorzystać z pomocy stolarza, który zna się na drewnie jak nikt inny. Zakłady stolarskie, oprócz wykonywania przedmiotów z drewna, w tym także schodów i mebli, zajmują się również renowacją drewnianych powierzchni.