Akcesoria kominiarskie – co to takiego?

Akcesoria kominiarskie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla osób, które wykonują zawód kominiarza. Możemy mówić zarówno o akcesoriach, które każdy kominiarz ma na wyposażeniu i z których korzysta, czyszcząc przewody kominowe, jak i o akcesoriach dachowych, o których montaż powinien zatroszczyć się właściciel budynku. Zacznijmy od tych ostatnich.

Ławy i stopnie kominiarskie

Kominiarz nie może mieć lęku wysokości. Nie może paraliżować go strach na myśl o tym, że musi wspiąć się na dach i wykonać tam nierzadko ciężką pracę fizyczną. To oczywiście nie oznacza, że powinien beztrosko maszerować po dachu i wykonywać pracę bez stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń. Zabezpieczenia są konieczne, zwłaszcza jeśli mówimy o naprawdę wysokich budynkach i dachach o znacznym kącie nachylenia, na których dodatkowo znajduje się śliskie pokrycie dachowe.

Kominiarze stosują własne zabezpieczenia, ale o bezpieczeństwie tych osób powinni pomyśleć również właściciele budynków, montując na dachach systemy komunikacji dachowej. W skład takiego systemu wchodzą m.in. stopnie kominiarskie, ławy kominiarskie i drabiny dachowe. Wszystko po to, by przemieszczanie się po dachu odbywało się sprawnie i bezpiecznie, a kominiarz mógł zająć obok komina wygodną pozycję. Trudno o takiej mówić, jeśli stoi się na pochyłej połaci dachowej, a jeśli komin jest wysoki – dodatkowo na palcach. Tymczasem ławy kominiarskie rozwiązują ten problem. A stopnie kominiarskie mogą być przydatne nie tylko wtedy, gdy zaprosimy do naszego domu kominiarza, ale także wówczas, gdy sami z jakiegoś powodu zostaniemy zmuszeni do wejścia na dach.

W jakie akcesoria kominiarskie wyposażony jest kominiarz?

W budynkach wielorodzinnych oraz nowych domach mieszkalnych kominiarze mają możliwość korzystania z wyłazów dachowych. W starszym budownictwie wyłazy montowane były rzadko, co oznacza, że aby dostać się na dach, należy skorzystać z drabiny. Co ciekawe, nie każdy właściciel budynku dysponuje na tyle wysoką drabiną, by bez przeszkód dało się wejść po niej na dach. Dlatego na wyposażeniu firm kominiarskich znajduje się drabina, czasem też rusztowanie oraz liny asekuracyjne. Taki sprzęt umożliwi wejście na dach, ale żeby wyczyścić komin, należy wnieść na górę akcesoria kominiarskie.

Akcesoria kominiarskie – co to takiego? Są to zarówno przedmioty służące do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń z komina, jak i środki chemiczne. W niektórych przypadkach użycie chemii może okazać się konieczne, choć z reguły kominiarze starają się usunąć zator metodami tradycyjnymi, próbując przekuć się zarówno od góry, jak i od dołu. Do akcesoriów kominiarskich zaliczamy również urządzenia pomiarowe i inspekcyjne, z których korzystają mistrzowie kominiarstwa oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowalnymi.

Akcesoria kominiarskie do czyszczenia kominów

W codziennej pracy kominiarze korzystają m.in. z bolców stożkowych o różnej wadze, z drążków giętkich rotacyjnych zakończonych metalową, okrągłą szczotką, jak i bez niej, z gałek aluminiowych i gumowych, a także z głowic łańcuchowych. Kominiarzom niezbędne są również dłuta kominiarskie, harpuny, kołowrotki ręczne, kule stalowe, liny kominiarskie impregnowane, łańcuchy, a nawet lusterka.