Kominek z zabudową czy bez? Komu zlecić wykonanie obudowy kominkowej?

Przeglądając publikacje dotyczące kominków, można natknąć się na teksty poświęcone kominkom bez wkładów, czyli takim z otwartym paleniskiem. Budowa otwartego kominka jest możliwa, ale wymaga dobrego przygotowania, zabezpieczenia podłóg, sprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Znacznie mniej pracochłonnym rozwiązaniem jest montaż gotowego wkładu kominkowego. Po zakończeniu montażu, wkład należy obudować. Komu zlecić wykonanie takiej obudowy? Czy lepiej zamówić kominek z zabudową czy bez?

Montaż wkładu kominkowego

Jeśli decyzja o budowie kominka została podjęta, wiemy dokładnie, w którym miejscu stanie urządzenie i mamy odpowiednio przygotowane przewody kominowe, przychodzi pora na wybór wkładu kominkowego i firmy, która zajmie się jego montażem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładów kominkowych. Podstawowy podział obejmuje wkłady żeliwne i wkłady stalowe. W tej chwili większym zainteresowaniem cieszą się wkłady stalowe, które są lżejsze od żeliwnych, dzięki czemu sprawiają mniej problemów przy montażu. Wkłady stalowe mają też tę zaletę, że nie nagrzewają w takim stopniu, jak żeliwne, zatem są bezpieczniejsze w użytkowaniu (zwłaszcza przy małych dzieciach). Poza tym mają nowoczesną, prostą formę, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Zalecane jest kupowanie certyfikowanych wkładów kominkowych o wysokiej sprawności. W tym celu warto zapoznać się z ofertą kilku producentów urządzeń grzewczych i zobaczyć, jak wygląda stosunek ceny do jakości. Oprócz ceny samego urządzenia, warto zapytać o koszt montażu kominka. Być może będzie niższy, aniżeli w sytuacji, gdy usługę zlecimy innej firmie instalatorskiej.

Kominek z zabudową czy bez? Czy warto kupić wkład kominkowy z montażem?

Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą wkładów kominkowych, zwykle świadczą również usługi montażu. Na stronach internetowych największych firm można podejrzeć przykładowe realizacje, zobaczyć, jak wygląda zarówno sam wkład kominkowy, jak i kominek z zabudową. Oczywiście zakup samego wkładu kominkowego jest możliwy, ale w wielu przypadkach bardziej opłaca się kupić produkt wraz z usługą montażu. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na cenę. Często jest tak, że zamawiając produkt i montaż, płacimy niższy podatek, aniżeli wtedy, gdybyśmy kupili sam produkt. Po drugie, nikt nie zna tak dobrze zasady działania urządzenia grzewczego, jak jego producent. Pracownicy firmy sprzedającej wkłady kominkowe, wykonają usługę montażu szybko i bezbłędnie.

Z czego wykonać obudowę wkładu kominkowego?

Zamontowany wkład kominkowy teoretycznie jest gotowy do użytku, ale w praktyce wymaga jeszcze wykonania obudowy. W tym zakresie również warto skonsultować się z pracownikami firmy produkującej wkłady i wykonującymi zabudowy na co dzień. Obudowy kominkowe powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury, łatwe w utrzymaniu czystości i estetyczne. W tej chwili materiałem najczęściej wykorzystywanym na obudowę kominkową są płyty kamienne.