Instalacje odgromowe

Instalacje odgromowe, czyli jak uniknąć groźnych konsekwencji wyładowań atmosferycznych?

Wyładowania atmosferyczne u jednych wzbudzają strach, u innych podziw. Od lat mówi się o tropicielach burz, których fascynują groźne, a zarazem spektakularne zjawiska instalacjeatmosferyczne. Zdecydowana większość osób woli jednak nie ryzykować własnym zdrowiem i życiem. W czasie burzy szukamy schronienia, bo pozostawanie na zewnątrz może skutkować porażeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w domach, w których nie działają instalacje odgromowe, również nie możemy czuć się całkiem bezpiecznie.

Instalacje odgromowe i ich znaczenie

Systemy odgromowe chronią obiekty przed groźnymi konsekwencjami wyładowań atmosferycznych. Chronią istniejącą instalację elektryczną, ale i wszelkie podłączone do zasilania sprzęty. Oczywiście przede wszystkim chronią znajdujących się w budynku ludzi.
Trudno przewidzieć, w jakie miejsce uderzy piorun w czasie burzy. Jeśli uderzy w budynek, może spowodować spore zniszczenia, ale także realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Część osób w czasie burzy wyłącza wszystkie sprzęty elektroniczne i wyciąga z gniazdek przewody zasilające. Nie zawsze jednak jest to możliwe, bowiem niekiedy dostęp do gniazdka jest mocno utrudniony, bo np. znajduje się za ciężkim meblem, albo akurat nikogo nie ma w domu. Instalacje odgromowe znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej oraz trwałego uszkodzenia przyrządów podłączonych do zasilania.

instalacjeSystemy odgromowe – jak to działa?

Zadaniem instalacji odgromowej jest jak najszybsze odprowadzenie powstałego ładunku elektrycznego do gruntu, gdzie zostaje całkowicie rozładowany. Zasada działania wydaje się być prosta, jednak w rzeczywistości wykonaniem takiej instalacji nie może zająć się ktokolwiek. Założenie instalacji musi być poprzedzone dogłębną analizą, oceną ryzyka oraz wykonaniem indywidualnego projektu. Każda instalacja musi być wykonana zgodnie z wymaganiami zawartymi w normach ochrony odgromowej.

Elementy instalacji odgromowych

Instalacje odgromowe składają się z szeregu elementów o specjalnych właściwościach. Pamiętajmy, że nie każdy materiał w ten sam sposób reaguje na wyładowania atmosferyczne. Do elementów, które wchodzą w skład systemów odgromowych zalicza się m.in.: zwody odgromowe, przewody odprowadzające oraz uziomy.
Uziomy to nic innego jak metalowe, nieizolowane przedmioty, zapewniające połączenie pomiędzy elementem uziemianym, a gruntem. Wyróżniamy uziomy przedłużane oraz jednolite – obydwa rodzaje dostępne są na domowo24.pl. Instalacje odgromowe składają się także z szeregu innych elementów, takich jak złącza, uchwyty, ale i skrzynki czy studzienki, których zadaniem jest zabezpieczanie złącza kontrolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *